Wrath Of Man

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

År:

Genre:

Originaltitel: Wrath Of Man. Instruktør: Guy Ritchie. År: 2021. Genre: Action/Thriller. Kan bl.a. streames på Blockbuster

Biografernes længe ventede genåbning d. 6. maj (efter fem måneders corona-nedlukning), skriger på en tinitus-film, som får mig til at forlade salen vind og skæv, med et tilfreds og fjoget smil på mine læber. Men, nej, ingen fejring med øgle-smadrer-abe-smadder-action, ala Godzilla vs. Kong (Danske biografer vs. Warners Bros: lang historie) Så i stedet må drengerøvene nøjes den nye actionfilm fra selveste Guy Ritchie.

Men er det så at nøjes? At se Jason Staham, verdens mest gravalvorlige, sorthumoristiske og intense britte, dele bøllebank ud til alle, og jeg mener ALLE, der krydser hans vej? Svaret er selvfølgelig nej.

Madonnas eksmand, altså ham, der for mange år siden kreerede de voldfede gabflabsperler Lock, Stock And Two Smoking Barrels (1998) og Snatch (2000), står også bag de mere polerede, men underholdende Sherlock-film. Han vendte overraskende positivt tilbage for to år siden med The Gentlemen,- en engelsk produktion, som var et dejligt ekko af fortidens sprudlende værker.

Sidste gang Statham og Ricthies arbejdede sammen, var i Revolver fra 2005. Den er ikke værd at skrive om. Det er deres nye samarbejde til gengæld. Ritchie er kendt som en instruktør, hvis varemærker tæller hurtig og cool klipning, samt tør, flabet, britisk humor. Der er ikke meget af dette i Wrath Of Man. Men resultatet holder heldigvis hundrede alligevel.

Statham spiller Patrick Hill (eller bare H) der bliver ansat som sikkerhedsvagt på et pengetransportfirma. Kort sagt, et arbejde, hvor han skal køre rundt med andre folks penge i et topsikret køretøj. På hans første prøvetur, går det galt og hvor Bullet (Holt McCallany), ham der har oplært ham, bliver taget som gidsel. H overrasker dem alle ved at dræbe samtlige røvere, og redde Bullet. Alle i firmaet er målløse og overraskede over deres nyansattes heltemod.

Det er vi som publikum ikke. Vi ved at H er ude på noget…

Lige så stille udvikler Wrath Of Man sig fra en intens og spændende hævn-thriller, til en Heat-inspireret kupfilm, hvor vi også følger forbryderne, som forbereder sig til det store kup. Ikke kronologisk får Ritchie lagt brikkerne i sit store noir-puslespil, og som en slags hyldest, til blandt andet Charles Bronsons Death Wish-serie (den første er fra 74′), smager det af iskolde og hardcore b-film fra 70’erne, hvor der ikke bliver lagt fingre imellem.

Vi bliver også senere i filmen klogere på H’s motiver og hvorfor han er så god til at dræbe. Dette er én af Stathams bedste roller i mange år, og selvom han er skaldet og vred actionbøf som vi kender ham, viser han i Wrath Of Man også andre sider af talentet. Overraskende emotionelt og rørende bliver det, da vi finder ud af hvorfor H’s vil have iskold hævn.

Ikke at Guy Ritchies nye film er fuld af overraskelser, men alligevel har vi med at gøre en så bundsolid produktionen, hvor det hele går op i en højere enhed. Alene startscenen (et transportkøretøj bliver røvet) er en teknisk og medrivende bedrift, som giver svedige håndflader. Den rå billedside, bliver understøttet sublimt af Chris Bensteads tunge og melankolske lydside, hvor cello og bas, forstærker helhedsindtrykket.

Wrath Of Man er topunderholdende spændingsfilm, som giver lyst til mere rå og gritty action fra makkerparret Ritchie & Statham. Selvom vi ikke kan se vulgært gigantiske monstre smadre hinanden i de danske biografer for tiden, er alt glemt, når man har set denne stilsikre tinitus-bombe, som giver drengerøvene lige hvad de har brug.

Wrath Of Man får 5/6 hamre:

🔨 🔨 🔨 🔨 🔨

Seneste

Forgotten Island

Nicolai har denne gang anmeldt en animationsfilm om 2 veninder, som pludseligt havner på en mystisk ø og må kæmpe med deres manglende hukommelse, for at komme hjem.
Forgotten Island/Den glemte ø, er et højenergisk eventyr, med masser af humor og hjerte, som hele familien kan nyde.

F for får

Biografpremiere: 08/10                     Sommetider er tingene ikke som det de ser ud til at være. Dette er en måde at forklare den nye F for får-film

Heart of the Beast

Nicolai har denne gang anmeldt en film, om en tidligere soldat der lever og overlever ude i vildmarken, sammen med sin hund.
Der er tale om en meget gribende og intens film, som i den grad går lige i hjertet.

Dobbeltfejl

Nicolai har denne gang anmeldt en meget kompleks film om forældre der forsøger at håndtere en overgrebssag, som involvere deres børn.
Dobbeltfejl er en hård film, men dog samtidig også en film der efterlader meget, at snakke og tænke over.

Coyote vs. Acme

Hvis man har gode minder med Looney-Tunes-tegnefilmene, så er Coyote vs. Acme, en stor anbefaling!
Det er ikke en perfekt film, men der er masser af gode grin for hele familien.

Teenage Sex and Death at Camp Miasma

Nicolai har denne gang anmeldt en gyserkomedie, om en aspirerende filminstruktør som forsøger at give sin yndlings gyserfilmserie et comeback, men som dog ender med mere end hvad hun bad om.

Teenage Sex and Death at Camp Miasma, er en gyser-satire og meget mere til. Den er ikke for alle, men dog meget anbefalingsværdig.

Hana Korea

Nicolai har denne gang anmeldt en dansk/sydkoreansk film om en ung kvinde ved navn Hyesun, som ankommer til Nord- til Sydkorea, for at få en anden tilværelse og tjene penge til hendes syge mor.

Der er tale om en meget rørende og meget menneskelig film, som kræver tålmodighed, men dog giver en smuk oplevelse, hvis man er klar på den.

The End of Oak Street

En familie bliver lige pludseligt angrebet af dinosaurer i 1982. Dette er præmissen i The End of Oak Street, som Nicolai har anmeldt og som ikke er helt perfekt.
Alligevel er den dog seværdig nok til en bif-tur.