Spider-Man. No Way Home

Picture of Karla Barsøe Schophuus

Karla Barsøe Schophuus

Originaltitel: Spider-Man: No Way Home

Instruktør: Jon Watts

År: 2021

Genre: Superhelte, action.

Biografpremiere: d. 16. dec. 2021


No way home er den tredje og sidste film i Marvels Spider-Man trilogi. Og den er uden tvivl den bedste.

Én af grundene til det, synes jeg er selvfølgelig alle de fantastiske skuespillere, der er lykkedes Marvel at få med i filmen.

Skuespillerne fra alle de gamle Spider-Man-film, som fx Willem Dafoe, Alfred Molina, Jamie Foxx osv.
No Way Home er ligesom de to forrige film produceret af Jon Watts, Kevin Feige og Amy Pascal. Filmen har Tom Holland som Peter Parker/Spider-Man, Zendaya som Michelle “MJ” Jones, Jacob Batalon som Ned Leeds, Benedict Cumberbatch som Dr. Stephen Strange, og så selvfølgelig alle de “nye” superskurke.

Filmen følger Peter Parker efter hans identitet som Spider-Man er blevet afsløret. Han forsøger at fortsætte sit normale liv, med sin bedste ven og kæreste. Men det bliver sværere og sværere, fordi folk konstant beskylder ham for Mysterios død. Politiet bliver ved med at afhøre Peter for at få ham til at indrømme mordet og det ender med at Peter opsøger Dr. Strange i håbet om at han kan få alle til at glemme, at han er Spider-Man. Men i forsøget på at ændre på formularen, så Peters venner stadig ved han er Spider-man, går det hele galt og det ender med at formularen i stedet begynder at trække superskurke ind fra andre universer, som alle sammen ved at Peter er Spider-man. Det er bare ikke den rigtige Peter ifølge de nye skurke.

Jeg er altid meget imponeret over Marvels film. Dette er bestemt heller ikke nogen undtagelse.

Jeg synes det er fantastisk, hvor meget arbejde der bliver lagt i filmene og derfor er resultaterne også fænomenale. Det er meget imponerende med “nye nye versioner” af de “gamle skurke”. De gamle Spider-Man-film er selvfølgelig meget ældre og derfor var kvaliteten (rent teknisk) ikke lige så god, som film kan laves den dag i dag. Derfor synes jeg det er meget imponerende hvordan Marvel har fået skurkene til at passe ind i de nye film, mens de stadig virker som de samme gamle karakterer, fordi det er de samme skuespillere.

Hvis man ikke har set de gamle Spider-Man-film giver det hele stadig god mening og de gamle karakterer virker ikke malplacerede på nogen måde.
Jeg synes helt sikkert No Way Home er den bedste af Marvels Spider-Man-film. Jeg har stadig ikke set alle de gamle, så jeg kan ikke sammenligne de nye og gamle. Marvel har arbejdet meget med Spider-Man som karakter de sidste år. Og jeg synes de har fået skabt en rigtig interessant historie, der involverer så meget mere end den originale fra tegneserierne. Jeg synes også Marvels Spider-Man-film er blevet bedre og bedre med årene.

Der er rigtig mange fantastiske scener i filmen. Foruden de vildt seje kamp scener, er de følelsesladede øjeblikke også rigtig godt lavet. I slutningen er der, uden at afsløre for meget, en meget følelsladet scene mellem Peter og MJ. Én af mine yndlingsscener er også den mellem Peter og May hvor vi hører den originale sætning “With great power comes great responsibility”, som var Onkel Bens vise ord til Peter Parker. Men siden han ikke er med i de nye film, er det May der denne gang overbeviser Peter om at han ikke skal give op.

No Way Home er virkelig en af de bedste film jeg har set i år. Den er rigtig godt lavet og det er tydeligt at se, at der er blevet arbejdet rigtig hårdt på at gøre den helt perfekt. Den er mega spændende og jeg elsker alle plot twistene. Og derfor kan jeg slet ikke vente til den kommer på streaming, så jeg kan se den igen og igen.

Spider-Man: No Way Home får 6/6 hamre:

🔨 🔨 🔨 🔨 🔨 🔨

Seneste

DJ Ahmet

Nicolai har denne gang anmeldt en lille makedonsk perle om 15 årige Ahmet, der passer får, passer sin lille stumme lillebror, men som også prøver at finde tid til andre ting.

Det er ikke nogen perfekt film, men dog en virkelig hjertevarm film, som man ikke bør snyde sig selv for at nyde

Supergirl

Instruktør: Craig GillespieÅr: 2026Genre: Action.Biografpremiere: 25/06                     Som superhelt (eller person med superkræfter), kan man vel enten være en helt for mange, eller måske bare gøre

Vores Løfte

Nicolai har denne gang anmeldt den danske metoo-film, Vores Løfte, som er en hård og neget ubarmhjertig film. En film som kan være svær at se, men som samtidig giver meget at snakke om.

Toy Story 5

Toy Story har fået en 5’er og ifølge Nicolai, er der ikke tale om et nyt Pixar-mesterværk, men dog en 5’er der berettiger via en rigtig god historie med et godt budskab.
Dermed en film, man sagtens kan nyde, når man vil have en pause fra sommerens sol.

Disclosure Day

Nicolai har denne gang anmeldt den nyeste Steven Spielberg-film.

Der er tale om en medrivende og konstant spædende Sci-fi-Thriller, som samtidig er vildt rørende og meget menneskelig.
Helt oveordnet, et godt bud på en af sommerens største film, som bør ses i biografen.

Moviemaniac Podcast – Forventninger og forhåbninger (filmåret 2026)

Klar til en podcast om filmåret 2026?
Om alle de film vi glæder os til fra juni og frem til december måned?
Andreas og René kaster sig hvert fald ud i en snak, hvor de snakker om alle de titler de har høje forventninger og forhåbninger til!
Den kan høres HER, men selvfølgelig også på Spotify!

Backrooms

En af de seneste års store og virale gyser-kortfilmsfænomener, er blevet til en spillefilm. Iflg. Nicolai, skal man dog ikke nødvendigvis forvente meget andet end et gysende sus i kroppen af Backrooms-filmen.

Send Help (4K UHD)

Rachel McAdams stråler i Sam Raimis sprudlende blanding af overlevelsesfilm, romantik og horror.
René anmelder på 4k!