Paw Patrol: The Movie

Picture of Andreas Nørgaard

Andreas Nørgaard

År:

Genre:

Originaltitel: Paw Patrol: The Movie
Instruktør: Cal Brunker
År: 2021
Genre: Animation/familiefilm
Filmen kan ses i biografer over hele landet.

Jeg har til dato ikke leveret mere ugidelige – og hvis ret skal være ret – elendige anmeldelser, end de to gange jeg har anmeldt Paw Patrol førhen. Jeg kunne ganske enkelt ikke samle mig om at sætte ord på et af de værste børneprogrammer i nyere tid – indrømmet!

Jeg er IKKE stolt!

Mine forventninger var derfor på et absolut minimum, da jeg satte mig i biografsædet med begge mine børn og min hustru.

Noget af det første der slår mig er, at der er luget ud i de der små og store irritationsmomenter.

Væk er de overskabede stemmer, der til trods for seriens målgruppe slet ikke rammer et ordentligt leje. Væk er de fordummende plots, og redningsaktioner, og bedst af alt, så er det overordnede fokus ændret, så filmen henvender sig til både børn OG deres forældre.

Spændingen og actionen er i top. Der er drøn på.

Som noget nyt i Paw Patrol-/børneuniverset er der lagt en ekstra, og noget dybere historie ind. En story of origin, der fortæller om et barndomstraume hos den normalt så cool og selvsikre Chase.

Til svulstige toner må han som en anden Simba se fortiden i øjnene, lære at mestre sin frygt for at fejle, og ikke mindst, endegyldigt påtage sig rollen som vovsernes alfa.

Filmens plot omhandler en af den nederdrægtige Borgmester Humdinger’s sædvanlige ude-af-trit-med-virkeligheden-planer, der selfølgelig ender katastrofalt pga. hans barnlige inkompetence og magtbegær.

Det ser mildest talt sort ud for Adventure City, men vores favorit-vovser iler selvfølgelig til undsætning.

Nye karakterer, såvel som gamle kendinge er med på holdet, og de gør deres for at redde dagen.

Deres gadgets er lige det sejere her i filmen. De minder lidt om noget fra James Bond-universet – sådan ærlig talt.

Det er en virkelig fed udvikling, der er sket med Paw Patrol. Det pynter gevaldigt, og jeg vil vove den påstand, at der er kommet en masse nye “fans” til pga. de nye tiltag. Fordi filmen er lavet til børn, så behøver den jo ikke være fordummende af den grund!

Filmen er rigtig god, og det endda set fra mit perspektiv, og ikke kun fra mine børns.

Jeg vil give mine varmeste anbefalinger til børnefamilierne derude. Køb en spand popcorn, og se en god film.

Paw Patrol: The Movie får 5/6 hamre:
🔨 🔨 🔨 🔨🔨

Seneste

Whalefall

Nicolai har denne gang anmeldt en film om en fyr der er fanget inde i en kaskelothval og som kæmper en stor og desperat kamp, for at komme ud.
Whalefall er en intens overlevelsesthriller og ligeledes et rørende drama om et komplekst forhold mellem en far og en søn.

Forgotten Island

Nicolai har denne gang anmeldt en animationsfilm om 2 veninder, som pludseligt havner på en mystisk ø og må kæmpe med deres manglende hukommelse, for at komme hjem.
Forgotten Island/Den glemte ø, er et højenergisk eventyr, med masser af humor og hjerte, som hele familien kan nyde.

F for får

Biografpremiere: 08/10                     Sommetider er tingene ikke som det de ser ud til at være. Dette er en måde at forklare den nye F for får-film

Heart of the Beast

Nicolai har denne gang anmeldt en film, om en tidligere soldat der lever og overlever ude i vildmarken, sammen med sin hund.
Der er tale om en meget gribende og intens film, som i den grad går lige i hjertet.

Dobbeltfejl

Nicolai har denne gang anmeldt en meget kompleks film om forældre der forsøger at håndtere en overgrebssag, som involvere deres børn.
Dobbeltfejl er en hård film, men dog samtidig også en film der efterlader meget, at snakke og tænke over.

Coyote vs. Acme

Hvis man har gode minder med Looney-Tunes-tegnefilmene, så er Coyote vs. Acme, en stor anbefaling!
Det er ikke en perfekt film, men der er masser af gode grin for hele familien.

Teenage Sex and Death at Camp Miasma

Nicolai har denne gang anmeldt en gyserkomedie, om en aspirerende filminstruktør som forsøger at give sin yndlings gyserfilmserie et comeback, men som dog ender med mere end hvad hun bad om.

Teenage Sex and Death at Camp Miasma, er en gyser-satire og meget mere til. Den er ikke for alle, men dog meget anbefalingsværdig.

Hana Korea

Nicolai har denne gang anmeldt en dansk/sydkoreansk film om en ung kvinde ved navn Hyesun, som ankommer til Nord- til Sydkorea, for at få en anden tilværelse og tjene penge til hendes syge mor.

Der er tale om en meget rørende og meget menneskelig film, som kræver tålmodighed, men dog giver en smuk oplevelse, hvis man er klar på den.