Fremragende Miniserier (del 2)

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

Uden den helt store introduktion (den kan I læse her i stedet: https://moviemaniac.dk/fremragende-miniserier-del-1/, så får i her del 2 af Fremragende Miniserier.

Vi snakker stadig om forholdsvis nye serier på streamingtjenesterne, som absolut er din tid værd. Det er endnu fem spændende og medrivende serier, som får afsluttet en historie på maksimalt otte afsnit.

Håber du kan finde inspiration med endnu en omgang miniserier…

Chernobyl (2019)

genre: drama, historie, thriller

keywords: katastrofe, tragedie, suspense

På lidt over fem timer kommer vi rundt om den katastrofale ulykke på atomkraftværket, tilbage i 1986 i Tjernobyl. Vi kommer hele vejen rundt om den hændelse, som aldrig burde være sket i Ukraine og de store og de efterfølgende dødensalvorlige konsekvenser.

Vi er med i de skæbnesvangre minutter inden ulykken, hvor atomfysikere tåger forvirrede rundt i deres kitler og pludselig indser at katastrofen er uundgåelig. Som egentlige hovedroller i serien finder vi Jared Harris i sit livs rolle, som atomforskeren Valery Legasov og Stellan Skarsgard (ligeså sublimt velspillende) som den øverstkommanderende Boris Shcherbina, der gør hvad de kan for at få folket i iværksætte en evakuering af Pripyats indbyggere, der uvidende har været udsat for dødelig stråling i et døgn.

De 5 afsnit er, som Moviemaniacs skribent, Andreas Nørgaard er inde på i hans Chernobyl-anmeldelse, her på hjemmesiden, “fremragende håndværk, og meget gennemført over hele linien”. Derudover skamroser han Hildur Guðnadóttirs score til serien, som gør oplevelsen total. Billederne i Chernobyl er som prikken over i’et stilistisk vellykkede, med dens grå og grønne farvefilter, som giver den ubehagelige stemning af død og ødelæggelse.

Et lille og vigtigt mesterværk der simpelthen bare er en must-see-serie.

5 afsnit på ca. 1 time. Kan streames på HBO Nordic.

Sharp Objects (2018)

genre: drama, krimi

keywords: mysterium, indre dæmoner, hemmeligheder

Camille Preaker drikker. Men hvorfor drikker Camille Preaker? Journalisten, der forsøger at fortrænge sin egen barndom, føler sig tvunget til at vende tilbage til hendes barndomsby, for at skrive på en artikel om to forsvundne piger. Men selvfølgelig bliver det et hård og krævende job, for den i forvejen, hårdt pressede alkoholiker, som bl.a. må se sin dominerende mor (storspillende Patricia Clarkson) i øjnene, og

Men kan den skrøbelige Camille forsone sig med sin fortid, mens hun opklarer sagen i den lille sydstatsby, hvor alle snakker i krogene, og hvor hun måske ikke engang kan stole på sig selv? Amy Adams beviser i rollen som hårdtprøvet journalist, at hun er i en liga for sig. Hun er så overbevisende som datteren der vender hjem til et levende helvede. Men hun får kamp til stregen af Clarkson, som spiller den intimiderende sydstatsdronning, og ikke mindst af Eliza Scanlen, som med lige dele blåøjethed og skræmmende vildskab, spiller lillesøsteren, Amma.

Jean-Marc Vallée har instrueret samtlige 8 afsnit af Sharp Object og har øje for det gode drama, med nogle komplekse karakter og en helt særlig stemning.

HUSK at se tv-serien HELT færdig. Uden at spoile noget, bliver nogle store hemmeligheder i serien afsløret efter rulleteksterne i allersidste afsnit!

8 afsnit på ca. 50 min. Sharp Objects kan streames på HBO Nordic.

Seneste

The Warriors (4K UHD)

En rå, pulserende og ikonisk rejse gennem nattens New York – The Warriors er tilbage i sin bedste form i et flot 4K-transfer.
René Buchtrup anmelder!

Rejseholdet – Det Første Mord

Hvis du savner en dansk krimi, der både er flot, spændende og velspillet, så er “Rejseholdet – Det Første Mord” præcis det. Christopher Boe rammer tonen perfekt — og skuespillerne løfter det hele.
René Buchtrup anmelder…

24 Hour Party People

Rent visuelt er filmen præget af en grim-skøn digital æstetik, som jeg i starten fandt en smule voldsom, men som hurtigt viste sig at være et perfekt match til det univers, den skildrer.

Jay Kelly

Noah Baumbachs nye film ramte René Buchtrup hårdere, end han havde forventet. Clooney og Sandler er rørende stærke som to mænd, der indser konsekvenserne af deres fravalg – og hvad ægte venskab egentlig betyder. En stille, smuk og dybt menneskelig film, der bliver hos én længe efter.

The Conjuring: De Sidste Ritualer

Den fjerde og sidste(?) Conjuring-film leverer forudsigeligt gys, som skrevet ud efter “gysermanualen”. Men, den vinder stort på det hjerte den har med sig til sine karakterer.
The Conjuring: De Sidste Ritualer bliver anmeldt af René Buchtrup på 4k

The Toxic Avenger

“The Toxic Avenger” er et splattet, kitschet og utrolig underholdende B-film-kaos. Dinklage og Bacon er fantastiske, og filmen ser chokerende god ud for sit lille budget!
René Buchtrup anmelder…

Frankenstein

Klassisk og stemningsfuld:
Guillermo del Toro giver Frankenstein nyt liv – og det er både smukt, sørgeligt og uendeligt fascinerende.
Underholdende fra start til slut, båret af storslået skuespil og Dan Laustsens magiske billeder.
René Buchtrup anmelder!

Bugonia

Yorgos Lanthimos er tilbage – og det er skørt, sort og genialt!
Bugonia er absurd komedie, gakket drama, gyser og sci-fi i ét – og alligevel føles det helt naturligt.
René Buchtrup anmelder!