Flugten fra Sobibor

Picture of Andreas Nørgaard

Andreas Nørgaard

År:

Genre:

Originaltitel: Flugten Fra Sobibor
Instruktør: Jack Gold
År: 1987
Genre: Krigsfilm/Drama

Filmens titel refererer til en hændelse, der skete i Polen d.14 oktober, 1943.
Flugten fra den nazistiske dødslejr Sobibor.
Sobibor var en af seks dødslejre i det besatte Polen – Sobibor lå med tre af de andre i Lublindistriktet.
Fra 1941-1943 blev omkring 250.000 mennesker myrdet i lejren. Hovedparten af dem var jøder.

Her er en film, der tager dig med rundt i hele det djævelske maskineri omkring Holocaust.
Du er med fra kreaturvognene ankommer til trinbrættet midt i lejren – til lyden af sød musik, og sleske smil.
Du er med, når lejrens nye “gæster” bliver budt velkommen, og får stillet arbejde og fremtidsudsigter til deres rådighed…
Du er med, når de summariske henrettelser bliver gennemført, og når rækkerne af uskyldige mennesker bliver sendt direkte i gaskamrene.
Du er med, når fangerne diskuterer livet og døden – “hvad skal der ske med os”?
Du er ligeledes med, når fangerne planlægger den største – og eneste – masseflugt nogensinde fra nazisternes dødslejre.

“I just can’t believe it. We’re actually killing SS men. I mean, that’s a hard thing to believe. Killing them. It’s beautiful. I just can’t believe it!”I

September 1943 overførte tyskerne en gruppe sovjetiske krigsfanger under ledelse af Aleksandr Petjerskij, til Sobibor.
De havde regnet ud, hvad det var for et sted de var kommet til..
De gik derfor straks igang med at planlægge deres flugt. En flugt, som hurtigt kom til at inkludere alle fangerne i lejren. “Enten skal alle have muligheden for at flygte, eller også skal ingen” er der en der siger i filmen.
Det var dog de færreste der vidste noget før til allersidst, da hovedaktørerne ville undgå at noget slap ud.
De fik lokket 12 tyskere af forskellig rang i baghold, og dræbte dem hurtigt og lydløst.
På vej til middagsappel gav Aleksandr Petjerskij signal til at oprøret skulle begynde.
Ud af lejrens 600 faste fanger slap 300 levende ud, og ud af dem overlevede kun cirka 50 krigen.

Flugten Fra Sobibor er en meget overset film om en af de mest skelsættende hændelser under Anden Verdenskrig.
Det er ofte de nært beslægtede Schindlers Liste og Pianisten der tager al opmærksomheden, men filmen her er altså fuldt ud på højde med de to ovennævnte.

Jeg elsker denne film for det mod den viser, ved at portrættere begivenhederne så sandfærdigt og autentisk som muligt, og den kompromisløshed den lægger for dagen i processen.
Der bliver ikke lagt fingre imellem, så du får gruen, elendigheden og meningsløsheden lige i hovedet.
Det er virkelig en barsk sag, det her, og med tanke på baggrunden for filmen…..

Puha for en mavepuster!

Flugten fra Sobibor får 5/6 hamre:
🔨🔨🔨🔨🔨

Filmen findes ikke på nogen danske streamingtjenester, men den er tilgængelig på DVD

Seneste

Hana Korea

Nicolai har denne gang anmeldt en dansk/sydkoreansk film om en ung kvinde ved navn Hyesun, som ankommer til Nord- til Sydkorea, for at få en anden tilværelse og tjene penge til hendes syge mor.

Der er tale om en meget rørende og meget menneskelig film, som kræver tålmodighed, men dog giver en smuk oplevelse, hvis man er klar på den.

The End of Oak Street

En familie bliver lige pludseligt angrebet af dinosaurer i 1982. Dette er præmissen i The End of Oak Street, som Nicolai har anmeldt og som ikke er helt perfekt.
Alligevel er den dog seværdig nok til en bif-tur.

Spider-Man: Brand New Day

Biografpremiere: 29/07                     Med store krater, kommer et stort ansvar. Dette citat er ofte blevet brugt i Spider-Man-regi og kan ofte være kernen til at forstå

Far Til Fire På Landet

I anledning af den igangværende sommer, har Nicolai genset og anmeldt, en rigtig dansk sommerklassiker.
Far til fire på landet, sprudler af sommer, højt humør og hygge og kan sagtens nydes og genses med hele familien!

Odysseen

Nicolai har denne gang anmeldt sommerens største storfilm, som er Christopher Nolans filmatisering af Odysseen.
Der er tale om en gigantisk og næsten overvældende filmisk rusketur som i den grad er en biograftur værdig!

DJ Ahmet

Nicolai har denne gang anmeldt en lille makedonsk perle om 15 årige Ahmet, der passer får, passer sin lille stumme lillebror, men som også prøver at finde tid til andre ting.

Det er ikke nogen perfekt film, men dog en virkelig hjertevarm film, som man ikke bør snyde sig selv for at nyde

Supergirl

Instruktør: Craig GillespieÅr: 2026Genre: Action.Biografpremiere: 25/06                     Som superhelt (eller person med superkræfter), kan man vel enten være en helt for mange, eller måske bare gøre

Vores Løfte

Nicolai har denne gang anmeldt den danske metoo-film, Vores Løfte, som er en hård og neget ubarmhjertig film. En film som kan være svær at se, men som samtidig giver meget at snakke om.