Anmeldelse af Oldboy (remake fra 2013)

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

🔨 Oldboy 
af Spike Lee – 2013

Anmeldelse af Andreas Nørgaard

Til at starte med:

Dette er remaken, som et eller andet sted giver en form for mening at lave. Sydkoreanske film henvender sig ofte til et forholdsvis begrænset publikum, da de er både krævende og meget kunstfærdige. Med det i mente, giver det i min optik “mening” at lave en amerikaniseret udgave af filmen. Jeg synes dog ikke de skulle have gjort det til at starte med. Originalen måtte gerne stå alene!!!

Filmen:

Den er underholdende og satans voldelig, så hvis man ser den som en seperat film, og fuldstændig prøver at glemme det faktum, at den er lavet over et unikt mesterværk, så er den fin og ganske underholdende. Som remake er den dog aldeles tarvelig, og ligegyldig.
Historien er selvsagt meget lig originalen, men den har nogle ændringer, som jeg ikke kan forlige mig med! Nogle af de ting, der gør originalen så unik, god og…..original er simpelthen ændret til noget andet og ret ligegyldigt, eller osse er det bare ikke med… Nogle af de ikoniske scener, der i originalen er lig med kunst, er her reduceret til en tynd kop sjask, eller helt udeladt fra filmen…
Skam dig Spike Lee!!!
Jeg bryder mig generelt ikke om Spike Lee og hans film.
Hvorfor?
Fordi jeg synes han er en værre hystade, og fordi………ok, det er en anden snak, så lad os gå til dommen og karakteren:

Som film er den fint underholdende, den har et allerhelvedes godt og djævelsk plot, (den er lavet over et mesterværk, så det siger lidt sig selv😜) den er vild og voldsom, og meget voldelig, og den vil gerne være original(det sidste lykkes dog ikke rigtigt).

3/6🔨🔨🔨

Som remake er den….læs det jeg har skrevet tidligere, og læg så dertil, at der ingen rigtig stemning er i den. Skuespillet, bortset fra hende Olsen-tøsen, der gør det ganske godt, er meget middelmådigt, og at mange af skuespillerne er fejlcastet!
Ydermere har kvajhovedet Spike Lee taget et på alle måder æstetisk smukt mesterværk, og lige tørret røv i det, inden han så laver en volds-Palle-film uden stil og charme!
Scenen i slutningen, da sandheden og plottet går op for vores hårdt prøvede hovedperson, er i originalen modbydeligt, djævelsk, og ikke mindst uhyggeligt velspillet. I remaken, er scenen reduceret til en gang ligegyldigt tudefjæs med kvalmende violin…. Den kommer ikke ind under huden og ryster mig – det er den simpelthen for dårligt spillet og for dårligt lavet til at komme!
Mobilen kom frem flere gange undervejs, og det er jo et dårligt tegn.
Resultatet er MEGET skuffende!!! Nedenstående karakter fås kun fordi, der er noget af originalens mesterlige historie med

Hvis du ikke har set originalen, så kan du muligvis få en lille smule ud af denne film, men se nu bare originalen!!!

1/6 🔨

Seneste

How to Make a Killing

Nicolai har denne gang anmeldt en sort komedie om en mand der kæmper for at få sin arv, ved at fjerne familiemedlemmer på stamtræet.
Det er noget så forfriskende som en sort komedie med elegance og spænding og som ligeledes er meget underholdende og værd at tjekke ud.

All the President’s Men (4K UHD)

Kan en 50 år gammel film om journalistik stadig være spændende? Ja. All the President’s Men er stadig en intens og medrivende fortælling om Watergate-skandalen – og et bevis på, at stærk historiefortælling aldrig bliver for gammel.
René anmelder på 4k

Keeper

Oz Perkins er tilbage.
Ikke som med mesterligt isnende Longlegs. Heller ikke som grotesk morsomme The Monkey. Men med et slow-burn, som beviser at stilhed kan være langt mere uhyggeligt end støj.
René anmelder på blu-ray

Vægtløs

Nicolai har denne gang anmeldt en film om unge Lea der tager på en hjælpe-sommerlejr, hvor hun får et forhold til en lærer.
Der er tale om en meget intens dansk film, der giver meget at snakke om og en meget stærk biografoplevelse.

Åndeløs

Der findes film, som ændrer filmhistorien, og så findes der film, der føles som om de sprænger den indefra. Åndeløs fra 1960 er begge dele. Den er ikke bare en central milepæl i den franske nybølge, den føles stadig som et oprør, selv her mere end 60 år senere.
Louis anmelder

Mr. Brooks

Kevin Costner som seriemorder? 😳 Mr. Brooks er stadig en mørk og underholdende thriller – men holder den lige så godt i dag, som da jeg så den første gang?
René har genset den på Blu-ray.

Marty Supreme

Nicolai har denne gang en anbefaling af den 9x Oscar-nominerede storfilm om en bordtennisspiller som vil satse alt hvad satses kan, for at vise at sit talent.
Det er en sindsoprivende energibombe af en film, som er lige dele underholdende og hyper-intens og virkelig noget man bør opsøge i biffen

Bugonia (4K UHD)

Yorgos Lanthimos er tilbage – og det er skørt, sort og genialt!
Bugonia er absurd komedie, gakket drama, gyser og sci-fi i ét – og alligevel føles det helt naturligt.
René Buchtrup anmelder på 4k!