Anmeldelse af Ørneborgen (1968)

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

År:

Genre:

Ørneborgen (Where Eagles Dare). Instrueret af Brian G. Hutton

Anmeldt af Andreas Nørgaard

Her er en film, som jeg har set et utal af gange.

En film, der bli’r ved med at underholde, og giver mig det der sus.

Den har charme, og underfundighed, og den har en spændingskurve, der konstant er opadgående.

Ørneborgen fra 1968 er en film med en såre simpel handling:

Et hold engelske kommandosoldater, samt en amerikaner – Clinten i en af hans glansroller – skal befri en amerikansk general, der holdes fanget af nazisterne på en gammel middelalderborg i det ufremkommelige bayerske alpelandskab. Den tilfangetagne general ligger tilsyneladende inde med oplysninger, der kan vende krigslykken til nazisternes fordel, så han må for alt i verden ikke blive tvunget til at tale.

Der er dømt kommandoraid af bedste skuffe, og under ledelse af Major Smith (Richard Burton er ikke set bedre!), tager vores lille gruppe kampen op mod den åbenlyse overmagt.

Fæle nazister – de er herligt karikerede uden at være for meget, mulige forrædere indenfor egne rækker, snestorm og generelt håbløse odds gør sit til at forpurre missionen, men, men, men.

Samspillet mellem Burton og Clinten slår gnister, og de kunne snildt være blevet æresmedlemmer hos Tarantinos Basterds – det er mesterligt, og det er underholdning i verdensklasse!!

Plottet er simpelt, men har små geniale afstikkere og what-the-fuck-øjeblikke.

Fotografen på Ørneborgen, Arthur Ibberson burde honoreres med samtlige priser for sin fotografering.

Det gør selvfølgelig ens job noget nemmere, når man har nogle så vilde og smukke locations, men han rammer vinklerne helt perfekt, og får scenerne i kassen, og holder fokus, til trods for den åbenlyse distraktion, som omgivelserne må være.

Læn dig tilbage, og nyd denne fantastiske krigsfilm!

…..jamen for fanden da, hele den sidste tredjedel af film er jo ren kill-and-run-tour de force!

Der er smæk på, og filmen må have en af de højeste killcounts overhovedet i filmhistorien.

Filmen gør mig glad

Ørneborgen får:

6/6 hamre 🔨🔨🔨🔨🔨🔨

 

(Kan blandt andet streames på Filmstriben)

streammag,2017-10-13T08:00:00Z,imdb=0065207,fa

 

Seneste

Forgotten Island

Nicolai har denne gang anmeldt en animationsfilm om 2 veninder, som pludseligt havner på en mystisk ø og må kæmpe med deres manglende hukommelse, for at komme hjem.
Forgotten Island/Den glemte ø, er et højenergisk eventyr, med masser af humor og hjerte, som hele familien kan nyde.

F for får

Biografpremiere: 08/10                     Sommetider er tingene ikke som det de ser ud til at være. Dette er en måde at forklare den nye F for får-film

Heart of the Beast

Nicolai har denne gang anmeldt en film, om en tidligere soldat der lever og overlever ude i vildmarken, sammen med sin hund.
Der er tale om en meget gribende og intens film, som i den grad går lige i hjertet.

Dobbeltfejl

Nicolai har denne gang anmeldt en meget kompleks film om forældre der forsøger at håndtere en overgrebssag, som involvere deres børn.
Dobbeltfejl er en hård film, men dog samtidig også en film der efterlader meget, at snakke og tænke over.

Coyote vs. Acme

Hvis man har gode minder med Looney-Tunes-tegnefilmene, så er Coyote vs. Acme, en stor anbefaling!
Det er ikke en perfekt film, men der er masser af gode grin for hele familien.

Teenage Sex and Death at Camp Miasma

Nicolai har denne gang anmeldt en gyserkomedie, om en aspirerende filminstruktør som forsøger at give sin yndlings gyserfilmserie et comeback, men som dog ender med mere end hvad hun bad om.

Teenage Sex and Death at Camp Miasma, er en gyser-satire og meget mere til. Den er ikke for alle, men dog meget anbefalingsværdig.

Hana Korea

Nicolai har denne gang anmeldt en dansk/sydkoreansk film om en ung kvinde ved navn Hyesun, som ankommer til Nord- til Sydkorea, for at få en anden tilværelse og tjene penge til hendes syge mor.

Der er tale om en meget rørende og meget menneskelig film, som kræver tålmodighed, men dog giver en smuk oplevelse, hvis man er klar på den.

The End of Oak Street

En familie bliver lige pludseligt angrebet af dinosaurer i 1982. Dette er præmissen i The End of Oak Street, som Nicolai har anmeldt og som ikke er helt perfekt.
Alligevel er den dog seværdig nok til en bif-tur.