The Many Saints Of New Ark

Picture of Andreas Nørgaard

Andreas Nørgaard

Indtruktør: Alan Taylor
År: 2021
Genre: Drama/Gangster
Filmen kan streames på: HBO Max

Alle der har set Sopranos, har jo nok instinktivt vist at The Many Saints Of New Ark ville skuffe (fælt). Vi har troet og frygtet det, men inderligt håbet på, at historien om Tony Soprano’s unge år, og hans store forbillede, Dickie Moltisanti, ville ramme os massivt som TV-serien. Det er desværre ikke tilfældet. Skaberen, David Chase, og instruktør Alan Taylor, har da også givet sig selv den umulige opgave, at lave en efterfølger til den bedste TV-serie der nogensinde er lavet.
Selvfølgelig falder den igennem.

Filmen handler om Dickie Moltisanti, Christopher’s far. Filmens første sætning – voiceover fra Michael Imperioli, der som bekendt spiller Christopher – er en massiv spoiler for serien, så er i advaret. Dickie arbejder for Tony’s far, Johnny Boy, og er samtidig Tony’s mentor, når far er i fængsel, eller hos sin goomah. Tony Soprano får først en rolle i anden del af filmen. Michael Gandolfini i rollen som Tony, er den eneste der rigtig fungerer. Heldigvis er det ham! Jeg synes… jeg synes han er fuldstændig fremragende. Nej, han besidder sin fars unikke talent, og ej har han heller ikke styr på alle nuancer i spillet, men jeg fornemmer et helhjertet forsøg på at bringe sin far ære. Måske er jeg lidt farvet, men jeg synes der er noget rørende over det. Jeg tror på det!

Filmen kommer med nogle alternativer og definitive konklusioner på plots fra serien. Nogle steder lader de os ikke beholde illusionen, og vores egen tolkning, men kører istedet den store bulldozer henover minderne. Det er umådeligt klodset, og for at gøre ondt værre er nogle af seriens bedste karakterer reduceret til totale åndsamøber. Du kan IKKE få andre til at spille Paulie og Silvio. Det går bare ikke – tydeligvis!

Havde filmen for helvede da bare været sin egen istedet for at fremstå som en karikatur af sit eget ”ophav”, så havde den måske haft en chance. Den kører i tomgang inden den kommer igang, og alt det der gjorde serien så unik er beklageligvis skrællet væk. Det hele er reduceret til en filmisk balje udkogt spaghetti. Det er så ærgerligt, at Sopranos skal tilsmudses med det her makværk… Se bare på min anmeldelse. Den afspejler filmen ret godt: Kedelig, ligegyldig og til at lukke op og skide i.

The Many Saints Of New Ark 2/6 hamre:
🔨🔨

Seneste

Mine aftener i Paradis

For mig står Cinema Paradiso som et værk, der formår at indkapsle hele filmens væsen, dens evne til at få os til at føle, drømme, huske. Den handler ikke kun om film, men om hvorfor vi ser dem, og hvorfor de betyder så meget for os

Det nye år

Nicolai har denne gang anmeldt en film om en nytårsaften, der bestemt ikke går som en nytårsaften bør gå.

Det nye år, er en komedie med lige dele humor og dyb alvor, og i den grad en seværdig film.

Jurassic Park (4k UHD)

“Der er film, man vokser fra – og så er der Jurassic Park. Et mesterværk, der stadig føles lige så levende, magisk og farligt som dengang på VHS”.
René anmelder Spielberg-klassikeren Jurassic Park, som er udkommet på ultra 4k blu-ray

A House of Dynamite

Kathryn Bigelow holder én i et jerngreb med House of Dynamite. Intens, realistisk og ubehageligt aktuel – en af årets vigtigste film. 🔥

Rouge One: A Star Wars Story (4k UHD)

Første gang skuffede Rogue One – men på 4K og med Andor i baghovedet rammer den for alvor ⭐
Og ja… Mads Mikkelsen gør os danskere stolte ❤️

Den sidste viking

Nicolai har denne gang anmeldt en film om 2 brødre som forsøges at forsones igen efter lang tids fravær.

Den er instrueret af Anders Thomas Jensen og er på alle måder en af årets danske filmhøjdepunkter

Tron: Legacy (4k UHD)

René Buchtrup har genset Tron: Legacy i 4K – og wow, hvor den stadig holder! ⚡
Neon, Daft Punk og Jeff Bridges i topform – en sand sansefest for både øjne og ører!