The Many Saints Of New Ark

Picture of Andreas Nørgaard

Andreas Nørgaard

Indtruktør: Alan Taylor
År: 2021
Genre: Drama/Gangster
Filmen kan streames på: HBO Max

Alle der har set Sopranos, har jo nok instinktivt vist at The Many Saints Of New Ark ville skuffe (fælt). Vi har troet og frygtet det, men inderligt håbet på, at historien om Tony Soprano’s unge år, og hans store forbillede, Dickie Moltisanti, ville ramme os massivt som TV-serien. Det er desværre ikke tilfældet. Skaberen, David Chase, og instruktør Alan Taylor, har da også givet sig selv den umulige opgave, at lave en efterfølger til den bedste TV-serie der nogensinde er lavet.
Selvfølgelig falder den igennem.

Filmen handler om Dickie Moltisanti, Christopher’s far. Filmens første sætning – voiceover fra Michael Imperioli, der som bekendt spiller Christopher – er en massiv spoiler for serien, så er i advaret. Dickie arbejder for Tony’s far, Johnny Boy, og er samtidig Tony’s mentor, når far er i fængsel, eller hos sin goomah. Tony Soprano får først en rolle i anden del af filmen. Michael Gandolfini i rollen som Tony, er den eneste der rigtig fungerer. Heldigvis er det ham! Jeg synes… jeg synes han er fuldstændig fremragende. Nej, han besidder sin fars unikke talent, og ej har han heller ikke styr på alle nuancer i spillet, men jeg fornemmer et helhjertet forsøg på at bringe sin far ære. Måske er jeg lidt farvet, men jeg synes der er noget rørende over det. Jeg tror på det!

Filmen kommer med nogle alternativer og definitive konklusioner på plots fra serien. Nogle steder lader de os ikke beholde illusionen, og vores egen tolkning, men kører istedet den store bulldozer henover minderne. Det er umådeligt klodset, og for at gøre ondt værre er nogle af seriens bedste karakterer reduceret til totale åndsamøber. Du kan IKKE få andre til at spille Paulie og Silvio. Det går bare ikke – tydeligvis!

Havde filmen for helvede da bare været sin egen istedet for at fremstå som en karikatur af sit eget ”ophav”, så havde den måske haft en chance. Den kører i tomgang inden den kommer igang, og alt det der gjorde serien så unik er beklageligvis skrællet væk. Det hele er reduceret til en filmisk balje udkogt spaghetti. Det er så ærgerligt, at Sopranos skal tilsmudses med det her makværk… Se bare på min anmeldelse. Den afspejler filmen ret godt: Kedelig, ligegyldig og til at lukke op og skide i.

The Many Saints Of New Ark 2/6 hamre:
🔨🔨

Seneste

How to Make a Killing

Nicolai har denne gang anmeldt en sort komedie om en mand der kæmper for at få sin arv, ved at fjerne familiemedlemmer på stamtræet.
Det er noget så forfriskende som en sort komedie med elegance og spænding og som ligeledes er meget underholdende og værd at tjekke ud.

All the President’s Men (4K UHD)

Kan en 50 år gammel film om journalistik stadig være spændende? Ja. All the President’s Men er stadig en intens og medrivende fortælling om Watergate-skandalen – og et bevis på, at stærk historiefortælling aldrig bliver for gammel.
René anmelder på 4k

Keeper

Oz Perkins er tilbage.
Ikke som med mesterligt isnende Longlegs. Heller ikke som grotesk morsomme The Monkey. Men med et slow-burn, som beviser at stilhed kan være langt mere uhyggeligt end støj.
René anmelder på blu-ray

Vægtløs

Nicolai har denne gang anmeldt en film om unge Lea der tager på en hjælpe-sommerlejr, hvor hun får et forhold til en lærer.
Der er tale om en meget intens dansk film, der giver meget at snakke om og en meget stærk biografoplevelse.

Åndeløs

Der findes film, som ændrer filmhistorien, og så findes der film, der føles som om de sprænger den indefra. Åndeløs fra 1960 er begge dele. Den er ikke bare en central milepæl i den franske nybølge, den føles stadig som et oprør, selv her mere end 60 år senere.
Louis anmelder

Mr. Brooks

Kevin Costner som seriemorder? 😳 Mr. Brooks er stadig en mørk og underholdende thriller – men holder den lige så godt i dag, som da jeg så den første gang?
René har genset den på Blu-ray.

Marty Supreme

Nicolai har denne gang en anbefaling af den 9x Oscar-nominerede storfilm om en bordtennisspiller som vil satse alt hvad satses kan, for at vise at sit talent.
Det er en sindsoprivende energibombe af en film, som er lige dele underholdende og hyper-intens og virkelig noget man bør opsøge i biffen

Bugonia (4K UHD)

Yorgos Lanthimos er tilbage – og det er skørt, sort og genialt!
Bugonia er absurd komedie, gakket drama, gyser og sci-fi i ét – og alligevel føles det helt naturligt.
René Buchtrup anmelder på 4k!