The Invisible Man

Jacob Faurholt

Jacob Faurholt

Originaltitel: The Invisible Man
Instruktør: Leigh Whannell
Produktionsår: 2020
Genre: Gyser, Thriller
Udkommer på blu-ray d. 20. juli 2020
.

Den australske Instruktør Leigh Whannell har tidligere begået den udmærkede gyser Insidious: Chapter 3, samt kult sci-fi perlen Upgrade med seje Logan Marshall Green i hovedrollen. Nu er Whannell tilbage med, hvad vi allerede kan konstatere, er hans hidtidige største kommercielle succes (nr. 1 i USA), gyseren The Invisible Man. En film som er baseret på H.G.Wells sci-fi roman af samme navn, en roman som har affødt op til flere filmatiseringer, bl.a. den udskældte Hollow Man med Kevin Bacon fra år 2000.

I The Invisible Man er fokuset dog ikke, som i tidligere filmatiseringer, på den usynlige mand, men i stedet på hans kvindelige modpart Cecilia (Elisabeth Moss). Vi bliver i første scene introduceret til Cecilia, som er midt i et flugtforsøg fra sin hustrumishandler af en mand, og deres på alle måder imponerende hi-tech hus, som er lokaliseret lige ud til havet. Det er intenst, uhyggeligt, og en perfekt start på denne top-underholdende og effektive gyser. Cecilia formår med nød og næppe at undslippe, og søger derefter husly hos sin gode ven politibetjenten James (Aldis Hodge) og hans datter Sydney (Storm Reid). Hun finder dog hurtigt ud af, at det ikke er så nemt at påbegynde et nyt liv, og snart forsøger hun desperat at overbevise omverdenen om, at hun bliver forfulgt af en ikke synlig mand. 

The Invisible Man er ikke overrendt af kendte skuespillere, hvilket på ingen måde gør noget. De fleste kender dog nok Elisabeth Moss fra HBO’s The Handmaid’s Tale. I The Invisible Man spiller hun den altoverskyggende hovedrolle som Cecilia, og hun er med sit stålsatte, og samtidig smerte-forvredne udtryk i ansigtet, perfekt i rollen.   

Visuelt er The Invisible Man fermt lavet, dens stil er ikke leflende og midtsøgende, som man ofte ser det i Hollywoods gyser-produktioner, men derimod autentisk og ganske brutal i sin tone. Den opfinder på ingen måde den dybe tallerken, det er en klassisk gyser / thriller med sci-fi elementer, og det den vil, gør den ekstremt godt. Gysende er effektive, thriller-plottet er godt skåret, og sci-fi elementerne er overbevisende. Jeg var virkelig godt underholdt, og sad til tider på kanten af biografsædet. De 2 timer og 4 minutter føltes som mindre, og jeg blev totalt opslugt i biografens mørke.

Hvis man ikke nåede at se den dengang den gik i biografen, kan man stadig lade sig blive forført og skræmt i hjemmebiografen og forsvinde ind i fiktionens verden. Der er langt mellem den slags gode filmoplevelser (og jeg ser mange film!), men The Invisible Man gjorde det for mig, og det skal den have fem solide hamre for.       

The Invisible Man får 5/6:
🔨🔨🔨🔨🔨                               

Ekstramateriale: Her kan man bl.a. finde nogle Deleted Scenes, høre kommentarsporet med filmens instruktør og manuskriptforfatter under Feature Commentaty, og dykke ned i skrækkens verden med Timeless Terror. Alt i alt lidt forskelligt ekstra-guf til den dedikerede gyserfan.

Seneste

De 8 Bjerge

“De 8 Bjerge” var virkelig en film, der formåede at trække mig følelsesmæssigt med ind på en måde, som jeg sjældent synes jeg oplever i moderne filmkuns

Christoffer anbefaler film om alderdom

Det skyldes altså ikke, at jeg for et par uger siden fyldte 30, og nu tror jeg har set døden i øjnene, at jeg har besluttet mig for at skrive denne lille liste om film om alderdommen

You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

Nicolai har denne gang anmeldt en ungdomsfilm om hvad det vil sige at træde ind i de voksnes rækker som ung jøde og hvor svært det kan være, når man har problemer med sin bedste veninde.

Liar Liar

Nicolai har denne gang anmeldt en af Jim Carreys gamle klassikere, i form af Liar Liar og helt uden at lyve kan det nævnes, at selvom der er enkelte scener som måske ikke holder perfekt ved gensyn, så er der dog tale om en herlig komedie, med Jim Carrey for fuld hammer