Skønne jule animationsfilm til din juleferie

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

År:

Genre:

Så er vi på den endnu engang. Der er ingen vej udenom. Det er blevet tid til at fejre jul igen.

Selvom julen slet ikke er den samme i år (gå nu væk, corona!), og vi ikke mødes med så mange som vi plejer, så er der stadig ting vi føler os forpligtet til at gøre i denne søde juletid:

  • spise al, al for meget fed mad (sovs og flæsk ad libitum)
  • danse om et træ (med tilstrækkelig afstand)
  • åbne en masse julegaver (og tænke på alle de penge vi brugte på dem)

Men vi kan ikke komme uden om de mange timer, hvor vi ikke gider at lave noget som helst, og hvor vi sidder i sofaen og glor på fjernsynet.

Og når man har set Alene Hjemme og Fars Fede Juleferie for den helt store guldmedalje, og man er ved at få tics ved tanken om at se på flere indbrudstyve, der skvatter i en kælderskakt eller at se en desperat mand hænge en lyskæde på et hus, så frygt ej…

For her får i serveret en god bunke juleanimationsfilm, som man muligvis ikke har set før. Flere af dem er kortfilm, på omkring tyve minutters varighed og selvfølgelig er der spillefilmene, som varer omkring halvanden time. Perfekte til en kort pause mellem julefrokosten, mellem maden eller måske som den helt store underholdning, med hele familien samlet.

Rigtig god fornøjelse med listen af jule animationsfilm:

The Snowman (1982)

https://www.imdb.com/title/tt0084701

Aldersgrænse: tilladt for alle

Denne fine, lille oscarnominerede kortfilm er baseret på Raymond Briggs billedbog af samme navn. Historien er simpel: dreng bygger en snemand, der bliver levende om natten. Den nysgerrige snemand bliver inviteret indenfor, mens forældrene sover og afslutningsvis tager de på (svævende) eventyr) ud og mødes med en masse andre levende snemænd. Og julemanden.

På intet tidspunkt bliver der snakket i filmen. Dette gør denne lille perle til en håndgribelig størrelse, og alle kan være med. Smukke billeder, som var det taget ud af billedbogen, gør også snemands-fortællingen ubeskrivelig smuk oplevelse.

Kan streames gratis HER på Youtube

The Small One/Æslet “Lille” (1978)

https://www.imdb.com/title/tt0078281

Aldersgrænse: anbefalet fra 6 op og opefter

Disney der står bag denne lille fortælling, om venskabet mellem en dreng og hans æsel, kaldet “Lille”. Æslet er blevet gammel og kan ikke det samme som de andre i flokken. Derfor må barn og dyr på markedet for at finde en ny ejer til “Lille. Det er ikke let, men i sidste ende møder de heldigvis en venlig sjæl, som skal have transporteret sin gravide kone til Betlehem. Gæt hvem…

Hvis man tænker at The Small Ones tegnede stil minder om klassikeren, Junglebogen, giver det meget god mening. Sidstnævnte er nemlig fra 1976, og begge film er fyldt med smittende og fine sange, der ikke er til at stå for.

Kan streames på Disney+

Arthurs Julegaveræs (2011)

https://www.imdb.com/title/tt1430607/

Aldersgrænse: tilladt for alle

Første spillefilm på listen er en britisk/amerikansk produktion, der handler om Julemandens yngste søn, Arthur, som påtager sig ansvaret for den ene pakke, hans far glemmer at aflevere selveste juleaften. Det bliver hurtigt en hæsblæsende kamp mod tiden, og vi er som tilskuere vidne til en lun, humoristisk og charmerende fortælling om flere generationer af julemænd, som hver og især vil bestemme.

Arthurs Julegaveræs har et charmerende persongalleri og med en tempofyldt historie har vi her en halvanden times underholdningsfilm man med garanti vil komme i julestemning af.

Arthurs Julegaveræs kan streames på Netflix

Listen fortsætter på side 2

Seneste

Teenage Sex and Death at Camp Miasma

Nicolai har denne gang anmeldt en gyserkomedie, om en aspirerende filminstruktør som forsøger at give sin yndlings gyserfilmserie et comeback, men som dog ender med mere end hvad hun bad om.

Teenage Sex and Death at Camp Miasma, er en gyser-satire og meget mere til. Den er ikke for alle, men dog meget anbefalingsværdig.

Hana Korea

Nicolai har denne gang anmeldt en dansk/sydkoreansk film om en ung kvinde ved navn Hyesun, som ankommer til Nord- til Sydkorea, for at få en anden tilværelse og tjene penge til hendes syge mor.

Der er tale om en meget rørende og meget menneskelig film, som kræver tålmodighed, men dog giver en smuk oplevelse, hvis man er klar på den.

The End of Oak Street

En familie bliver lige pludseligt angrebet af dinosaurer i 1982. Dette er præmissen i The End of Oak Street, som Nicolai har anmeldt og som ikke er helt perfekt.
Alligevel er den dog seværdig nok til en bif-tur.

Spider-Man: Brand New Day

Biografpremiere: 29/07                     Med store krater, kommer et stort ansvar. Dette citat er ofte blevet brugt i Spider-Man-regi og kan ofte være kernen til at forstå

Far Til Fire På Landet

I anledning af den igangværende sommer, har Nicolai genset og anmeldt, en rigtig dansk sommerklassiker.
Far til fire på landet, sprudler af sommer, højt humør og hygge og kan sagtens nydes og genses med hele familien!

Odysseen

Nicolai har denne gang anmeldt sommerens største storfilm, som er Christopher Nolans filmatisering af Odysseen.
Der er tale om en gigantisk og næsten overvældende filmisk rusketur som i den grad er en biograftur værdig!

DJ Ahmet

Nicolai har denne gang anmeldt en lille makedonsk perle om 15 årige Ahmet, der passer får, passer sin lille stumme lillebror, men som også prøver at finde tid til andre ting.

Det er ikke nogen perfekt film, men dog en virkelig hjertevarm film, som man ikke bør snyde sig selv for at nyde

Supergirl

Instruktør: Craig GillespieÅr: 2026Genre: Action.Biografpremiere: 25/06                     Som superhelt (eller person med superkræfter), kan man vel enten være en helt for mange, eller måske bare gøre