Raya And The Last Dragon

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

Originaltitel: Raya And The Last Dragon. Instruktør: Don Hall & Carlos Lopez Estrada. År: 2020. Genre: Animation. Kan købes på dvd og blu-ray fra d. 18. maj 2021.

Når Disney er ude med en ny animationsfilm, har man altid forventningerne og håbet oppe.

Uanset om man er 6, 36 eller 72 år gammel, har de fleste (forhåbentlig) en Disney-favorit eller to, man altid vender tilbage til. Nogle særlige tegnefilm (ja, det hed det da jeg var barn), som man kan se igen og igen.

Mine klare favoritter hedder Løvernes Konge, Skønheden & Udyret og Aladdin. De kunne altså noget i 90’erne, Disney. Det hele gik op i en højere enhed, både når det gjaldt musik, humor, historie og spænding.

At filmene ofte lånte fra andre historier og andre filmiske universer, kan vi vidst alle sammen blive enige om. Men alligevel gjorde Disney det til sit eget.

Nu snakker vi år 2021 og vi er langt væk fra 90’ernes kronede dage. Nu hedder det ikke tegnefilm længere, men animationsfilm, og pga. covid19 har Disney valgt at sende de fleste af deres nye skud på skammen direkte på deres egen streamingtjneste, Disney+. Heldgvis også stadig på dvd og blu-ray.

I Raya And The Last Dragon befinder vi os i det fiktive land, Kumandra, som ligger splittet, efter at landets beskyttere, dragerne, har ofret sig, for at redde menneskene. For over 500 år siden, levede drager og mennesker i harmoni med hinanden. Så dukkede de sjælløse skyggeskikkelser, Druunerne op, og alt hvad de rørte blev til sten. Inden dragerne selv blev til livløse stenfigurer, fik de med hjælp af en magisk dragesten, sat en stopper for Druunerne, og den ellers så harmoniske nation, blev splittet i fem forskellige riger, som siden har delt stor mistro til hinanden.

Lidt forvirret? Bare rolig, for nu bliver det mere genkendeligt og overskueligt.

For her præsenteres vi så for vores heltinde, Raya, som er datter af høvdingen af riget, Hjerte (de fire andre hedder Hale, Klo, Ryg og Tand). Hjerte vogter over den magiske hjertesten, indtil en (u)nødvendig genforening med de andre riger, gør at hjertestenen ødelægges, og Druunerne igen er på spil. Alt er kaos og Raya begiver sig ud på en lang rejse for at skabe harmoni i den splittede nation igen. Kort sagt, så skal hun ud og finde den allersidste drage.

Det smager af en velkendt formular i Raya And The Last Dragon. Vi er efterhånden vant til seje heltinder, også i Disney-sammenhænge, og dette er bestemt ikke en undtagelse. Hun allierer sig undervejs med en broget flok, som alle er efterladt og savner deres nærmeste: en nuttet, men langfingret baby. et par aber, en dreng, som både kan seje en båd og lave mad, en stor kriger og så dragen Sisu. Alle figurer virker genkendelige og som noget vi allerede er blevet repræsenteret for i Disneys film tidligere og selvom Sisu (en veloplagt Awkwafina på originalt sprog) sørger for en god energi til filmen, er der ikke mange overraskelser i filmen.

Men håndværket fejler bestemt intet og underholdningsværdien er i top, så 1 time og 47 minutter flyver afsted i selskab med Raya og hendes venner.

Raya And The Last Dragon får 3/6 hamre:

🔨 🔨 🔨

Ekstramateriale: Her kan man komme bag produktionen, med bl.a. “historien bag”, sjove facts, slettede scener, en introduktion til “Us Again” og meget andet.

Seneste

Toy Story 5

Toy Story har fået en 5’er og ifølge Nicolai, er der ikke tale om et nyt Pixar-mesterværk, men dog en 5’er der berettiger via en rigtig god historie med et godt budskab.
Dermed en film, man sagtens kan nyde, når man vil have en pause fra sommerens sol.

Disclosure Day

Nicolai har denne gang anmeldt den nyeste Steven Spielberg-film.

Der er tale om en medrivende og konstant spædende Sci-fi-Thriller, som samtidig er vildt rørende og meget menneskelig.
Helt oveordnet, et godt bud på en af sommerens største film, som bør ses i biografen.

Moviemaniac Podcast – Forventninger og forhåbninger (filmåret 2026)

Klar til en podcast om filmåret 2026?
Om alle de film vi glæder os til fra juni og frem til december måned?
Andreas og René kaster sig hvert fald ud i en snak, hvor de snakker om alle de titler de har høje forventninger og forhåbninger til!
Den kan høres HER, men selvfølgelig også på Spotify!

Backrooms

En af de seneste års store og virale gyser-kortfilmsfænomener, er blevet til en spillefilm. Iflg. Nicolai, skal man dog ikke nødvendigvis forvente meget andet end et gysende sus i kroppen af Backrooms-filmen.

Send Help (4K UHD)

Rachel McAdams stråler i Sam Raimis sprudlende blanding af overlevelsesfilm, romantik og horror.
René anmelder på 4k!

Eleanor The Great

Nicolai har denne gang anmeldt en film om en 84 årig kvinde der pludselig mister sin livsveninde og som så skal forsøge at fortsætte livet efter dette.

Eleanors sandhed er en film med meget på sit hjerte og alt dette formidles skam helt perfekt!

Det er slet og ret, et meget anbefalingsværdigt mesterværk

Is This Thing On?

Stand-up, livskrise og kærlighed efter mange års ægteskab. Is This Thing On? balancerer humor og melankoli imponerende flot – uden at drukne i Hollywood-sødsuppe.
René anmelder