Rambo: Last Blood

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

Originaltitel: Rambo: Last Blood. Instruktør: Adrian Grunberg. År: 2019. Genre: Action. Kan streames på Blockbuster.

I disse konservative Trump-tider, er det alligevel helt underligt at se den femte (og måske sidste) Rambo-film.

Ikke fordi det er ikke er fedt med en voldelig actionfilm.

Nej, dem er vi faktisk helt pjattede med, her på Moviemanic. Det er mere fordi at “Last Blood”, der handler om den gamle og traumatiserede krigsveteran, John Rambo, er så gammeldags og sort/hvis i dens måde at anskue verden.

Rambo er en stilfærdig og rolig mand, der lever på sin gård i Arizona. Alt ånder fred og idyl. Lige bortset fra stemmerne og de mange skrig i hans hoved, som hjemsøger ham, nat efter nat.

Hans elskede niece vælger at tage et smut til Mexico, hvor hun vil finde sin far, som forlod hende som lille. Rambo prøver ihærdigt at tale hende fra det, men forgæves. Han advarer hende mod de væmmelige mexicaner-hatte, som kun vil hende ondt.

Donald Trump i Det Hvide Hus nikker sikkert genkendende til den kære Johns vise ord og tænker at muren, mellem USA og Mexico, snart burde stå færdig.

Og det bliver mere sort/hvidt, da det selvfølgelig viser sig at mexicanerne ER væmmelige. Der er ikke meget hygge-nachos med guacamole over dem, som KUN er ude på at kidnappe niecen, dope hende med hårde stoffer og sælge hende til prostitution.

Ubehagelige typer, hvabehar?!

Så skal der ikke mange studenterhuer til at regne ud, hvem der tager til Mexicanerland og prøver at redde hende.

Tonen i filmen skifter mellem de to kontrastfyldte veje “violinernes landevej” fyldt med sentimentalitet, der får lærredet i biografen til at dryppe, eller den stikmodsatte,- “lemlæstelsernes blodige motorvej”, hvor afhuggede hoveder ruller og indvolde bliver sprængt i småstykker, så man er ved at kaste op ved stanken af det.

Sylvester Stallone, har også været med til at skrive manuskript til denne film. Hans bedste skrevne værker tæller den første Rocky-film, den første Rambo-film og de to Creed-film. Her har han noget på hjerte i hans små, banale historier, hvor der samtidig er plads til at dele øretæver ud undervejs.

Der skal være en mening med galskaben.

Det hele føles dog lidt mere ambivalent i “Last Blood” som i det ene øjeblik snegler sig afsted i krigsveteranen hesteranch, hvor der konstant knævres om familie og passe på dét man har kært, til et pludselig skift hvor veteranen går amok og smadrer kranier og knogler, som var det frugt til blended babymos.

Det er Morten Korchs møde med Saw-filmene.

Uden at afsløre for meget, ender det hele i en hæsblæsende og voldsom finale på Rambos gård, hvor han slagter mexicanere ned, én efter én. Det går så stærkt, at man ikke kan nå at “nyde” den udpenslede vold, som føles som en hurtigtklippet musikvideo fra de glade 90’ere.

“Rambo: Last Blood” er klart seriens svageste led. 1’eren er den bedste i serien. 2’eren og 3’eren er overdrevne, men sjove. 4’eren er voldsom, men samtidig fokuseret og effektiv. Den femte er uden charme, sjov og en egentlig historie.

Dét der redder hele suppedasen, er evigt karismatiske Sly, som bærer den spinkle historie på sine store, hærgede skuldre. Vi tilgiver ham, for at fortælle bedrevidenede og moralske floskler i stride strømme, fordi han efterfølgende lammetæver mexicanske badguys sønder og sammen.

Jeg vil egentlig kun give filmen 2 uinspirerende hamre. Men den får alligevel en ekstra, da den 73-årige Stallone kæmper, alt hvad han kan, med kunstigt åndedræt og iltmaske, og til sidste åndedrag, giver den lidt ekstra.

Rambo: Last Blood får 3 ud af 6: 🔨🔨🔨

Seneste

Bugonia

Yorgos Lanthimos er tilbage – og det er skørt, sort og genialt!
Bugonia er absurd komedie, gakket drama, gyser og sci-fi i ét – og alligevel føles det helt naturligt.
René Buchtrup anmelder!

Mine aftener i Paradis

For mig står Cinema Paradiso som et værk, der formår at indkapsle hele filmens væsen, dens evne til at få os til at føle, drømme, huske. Den handler ikke kun om film, men om hvorfor vi ser dem, og hvorfor de betyder så meget for os

Det nye år

Nicolai har denne gang anmeldt en film om en nytårsaften, der bestemt ikke går som en nytårsaften bør gå.

Det nye år, er en komedie med lige dele humor og dyb alvor, og i den grad en seværdig film.

Jurassic Park (4k UHD)

“Der er film, man vokser fra – og så er der Jurassic Park. Et mesterværk, der stadig føles lige så levende, magisk og farligt som dengang på VHS”.
René anmelder Spielberg-klassikeren Jurassic Park, som er udkommet på ultra 4k blu-ray

A House of Dynamite

Kathryn Bigelow holder én i et jerngreb med House of Dynamite. Intens, realistisk og ubehageligt aktuel – en af årets vigtigste film. 🔥

Rouge One: A Star Wars Story (4k UHD)

Første gang skuffede Rogue One – men på 4K og med Andor i baghovedet rammer den for alvor ⭐
Og ja… Mads Mikkelsen gør os danskere stolte ❤️

Den sidste viking

Nicolai har denne gang anmeldt en film om 2 brødre som forsøges at forsones igen efter lang tids fravær.

Den er instrueret af Anders Thomas Jensen og er på alle måder en af årets danske filmhøjdepunkter