Mile 22 anmeldelse

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

af René Buchtrup

Verdens største doucheback spænder ben for en film som kunne være blevet fantastisk. I stedet ender den som udmærket tømmermændsaction. 

Mile 22 kan bl.a. streames på Blockbuster og Plejmo.

Kender du typen der med alt for meget testosteron pumpende i kroppen og manglende situationsfornemmelse indtager et rum med dont-give-a-fuck-attituden, store armbevægelser, råben og skrigen, og spillen med musklerne, som egentlig bare er pisse hamrende irriterende?

Sådan en type er Peter Bergs seneste actionfilm “Mile 22”.

Instruktøren, der måske bedst er kendt for hans sænke slagskibe-film “Battleship” fra 2012, har nu for 4. gang lavet en yderst patriotisk film som hylder USA og dets helte. Helte findes i mange støbninger. Den amerikanske elite-enhed Overwatch er heltene i “Mile 22” og deres indsatsleder hedder James Silva (Mark Wahlbergs 4. samarbejde med Berg). Overwatch skal redde Li Noor (Iku Uwais) som arbejder for en efterretningstjneste i Sydøstasien. Han kan få asyl i USA, hvis han hjælper dem med informationer om en stor mængde radioaktivt Cæsium-139.

Overwatch skal transportere ham, 22 mil, gennem skumle gader i Sydøstasien. Og så går der ellers action-krigs-smadder i den!

Det der kunne være endt som en fantastisk fed film, ender desværre bare som en ligegyldig tømmermændsfilm.

Bevares, for actionscenerne (dem er der mange af) er ganske fede. Der er sindsygt mange skudscener, hvor mænd bli’r pløkket i smadder og hvor blodet sprøjter. Og der er slåskampscener, bl.a. med Li Noor (Uwais) i centrum hvor han deler alvorlige ørenfigner ud! Iku Uwais fik sit helt store gennembrud med de mesterlige The Raid 1 og 2, hvor nærkampene ligner kunstværker på Aros. Det er simpelthen bare ren klasse at se den mand dele håndmadder og cirkelspark ud til højre og venstre!

Men i “Mile 22” bliver der hurtigt klippet mellem scenerne, og det virker ofte grynet og dokumentaristisk, så man aldrig for alvor bliver imponeret af al volden. Det går så stærkt, så man aldrig rigtigt når at nyde al den action. I stedet ender det bare som larm som foregår på det store lærred. Det er synd som ind i helvede, for det kunne have været så godt!

Men action og slå-på-tæven-scenerne og dets manglende æstetik, er ikke films største akilleshæl: det er Mark Wahlbergs karakter, David Silva.

Aldrig har Wahlberg spillet et mere usympatisk røvhul, og der er intet, INTET godt at sige om ham. Jo, lige bortset fra at han er god til at svine alt. Og jeg mener virkelig alt og alle! 

Han råber, skriger, sviner, grynter, surmuler og slås sig gennem hele filmen, mens han bruger sit lille, gule eleastikarmbånd til at prøve at berolige sig med (han trækker det lidt tilbage og giver slip). Men lige meget hjælper det: han er og bliver en arrogant, usympatisk nar gennem hele filmen.

Muligvis kan han sit kram som leder at sit team, men noget helstøbt mennesker er han sateme ikke!

Det er måske med vilje, men det trækker aldeles ned, når man egentlig blot ønsker at filmens hovedperson gerne må skride i svinget halvvejs gennem filmen. 

Så er det lige meget om hans tætte agent-kollega, Alice Kerr (Lauren Cohan) virker mere sympatisk og menneskelig via hendes åbne frustationer over manglende tid med sin datter, når den minus socialt anlagte og ustabile Silva ødelægger alt på sin vej.

Hvis der var brugt meget mere tid på en sympatisk hovedperson, ikke så hurtigt klippede scener og mere til Iku Uwais, kunne “Mile 22” måske være endt som en fantastisk krigsfilm.

I stedet ender vi med en helvedes insisterende, ucharmerende og irriterende brøleabe, som drøner derudaf med 180 kilometer i timen. Underholdnede, men hurtig glemt. 

Mile 22 får 3 ud af 6 hamre: 🔨🔨🔨

Seneste

Mine aftener i Paradis

For mig står Cinema Paradiso som et værk, der formår at indkapsle hele filmens væsen, dens evne til at få os til at føle, drømme, huske. Den handler ikke kun om film, men om hvorfor vi ser dem, og hvorfor de betyder så meget for os

Det nye år

Nicolai har denne gang anmeldt en film om en nytårsaften, der bestemt ikke går som en nytårsaften bør gå.

Det nye år, er en komedie med lige dele humor og dyb alvor, og i den grad en seværdig film.

Jurassic Park (4k UHD)

“Der er film, man vokser fra – og så er der Jurassic Park. Et mesterværk, der stadig føles lige så levende, magisk og farligt som dengang på VHS”.
René anmelder Spielberg-klassikeren Jurassic Park, som er udkommet på ultra 4k blu-ray

A House of Dynamite

Kathryn Bigelow holder én i et jerngreb med House of Dynamite. Intens, realistisk og ubehageligt aktuel – en af årets vigtigste film. 🔥

Rouge One: A Star Wars Story (4k UHD)

Første gang skuffede Rogue One – men på 4K og med Andor i baghovedet rammer den for alvor ⭐
Og ja… Mads Mikkelsen gør os danskere stolte ❤️

Den sidste viking

Nicolai har denne gang anmeldt en film om 2 brødre som forsøges at forsones igen efter lang tids fravær.

Den er instrueret af Anders Thomas Jensen og er på alle måder en af årets danske filmhøjdepunkter

Tron: Legacy (4k UHD)

René Buchtrup har genset Tron: Legacy i 4K – og wow, hvor den stadig holder! ⚡
Neon, Daft Punk og Jeff Bridges i topform – en sand sansefest for både øjne og ører!