Forever Young, Forever Old – A Love Story

Picture of Andreas Nørgaard

Andreas Nørgaard

Originaltitel: Forever Young, Forever Old – A Love Story
Instruktør: Kathrine Skibsted
År: 2021
Genre: Dokumentar

Sikke en smuk lille perle.

De to veninder Karoline og Stine, der begge er i tyverne ser tilbage på fortiden. De snakker om kærlighed, venskab, forliste forhold.

Der er en stor kærlighed imellem dem. En ubestemmelig kærlighed, af den slags, der ikke bliver på lærredet. Den er så tydelig og ligefrem, og den kommer helt op i fjæset på seeren. Den sniger sig direkte i hjertet.

Venskab og kærlighed flyder sammen i ét, og den vil ikke rigtigt slippe taget i dem. Til trods for svigt og uvenskab i fortiden de to unge piger imellem, så er der noget, der ikke forgår!

De har fået en gammel forladt bygning som “legeplads”, og her afdækker de deres fælles fortid på forskellige måder. En stor tegning af dem hver på væggen, hvor modparten tegner og maler den andens følelser, ud fra sit eget perspektiv, og ud fra minder om gode og mindre gode episoder fra tidligere.

De mest rørende og ærlige scener er dem, der viser de to piger i helt åben samtale. Der er ingen tilbageholdenhed, men nogle ting er sværere at tale om end andre. Det stopper dog ikke Karoline og Stine i at afdække en fortid – og en nutid – , der burde kunne sætte tingene lidt i perspektiv for os andre. Ægte ungdomsproblemer med kærester og image bliver taget op her, men uden at det bliver som i et ligegyldigt ungdomsprogram. Næh her kan du sgu mærke følelserne, og det faktum, at der til trods for tidligere svigt (Stine gaflede ham Karoline var vild med), er det der usynlige, ubrydelige bånd. Det er et tegn på noget specielt og åbenlyst.

Hvis du er i tvivl om, hvad ægte kærlighed er, så brug de 25 minutter filmen varer, sammen med Stine og Karoline. Du bliver belønnet.

Forever Young, Forever Old får 5/6 hamre:
🔨🔨🔨🔨🔨

Filmen er set på CPH-DOX

Seneste

The Warriors (4K UHD)

En rå, pulserende og ikonisk rejse gennem nattens New York – The Warriors er tilbage i sin bedste form i et flot 4K-transfer.
René Buchtrup anmelder!

Rejseholdet – Det Første Mord

Hvis du savner en dansk krimi, der både er flot, spændende og velspillet, så er “Rejseholdet – Det Første Mord” præcis det. Christopher Boe rammer tonen perfekt — og skuespillerne løfter det hele.
René Buchtrup anmelder…

24 Hour Party People

Rent visuelt er filmen præget af en grim-skøn digital æstetik, som jeg i starten fandt en smule voldsom, men som hurtigt viste sig at være et perfekt match til det univers, den skildrer.

Jay Kelly

Noah Baumbachs nye film ramte René Buchtrup hårdere, end han havde forventet. Clooney og Sandler er rørende stærke som to mænd, der indser konsekvenserne af deres fravalg – og hvad ægte venskab egentlig betyder. En stille, smuk og dybt menneskelig film, der bliver hos én længe efter.

The Conjuring: De Sidste Ritualer

Den fjerde og sidste(?) Conjuring-film leverer forudsigeligt gys, som skrevet ud efter “gysermanualen”. Men, den vinder stort på det hjerte den har med sig til sine karakterer.
The Conjuring: De Sidste Ritualer bliver anmeldt af René Buchtrup på 4k

The Toxic Avenger

“The Toxic Avenger” er et splattet, kitschet og utrolig underholdende B-film-kaos. Dinklage og Bacon er fantastiske, og filmen ser chokerende god ud for sit lille budget!
René Buchtrup anmelder…

Frankenstein

Klassisk og stemningsfuld:
Guillermo del Toro giver Frankenstein nyt liv – og det er både smukt, sørgeligt og uendeligt fascinerende.
Underholdende fra start til slut, båret af storslået skuespil og Dan Laustsens magiske billeder.
René Buchtrup anmelder!

Bugonia

Yorgos Lanthimos er tilbage – og det er skørt, sort og genialt!
Bugonia er absurd komedie, gakket drama, gyser og sci-fi i ét – og alligevel føles det helt naturligt.
René Buchtrup anmelder!