Daniel Day-Lewis-Tema (2. Del)

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

af Andreas Nørgaard

Anden del af Daniel Day-Lewis-temaet giver skribent Andreas Nørgaard sit bud på den store skuespillers 4. bedste rolle på film: Gangs Of New York af Martin Scorsese

Scorsese og Day-Lewis er sammen igen, ni år efter de første gang teamede op i The Age Of Innocence.

Jeg sidder netop nu – imens dette skrives – og tænker:

HVORFOR HAR DE KUN LAVET TO FILM SAMMEN???

Det fungerer altså bare, når altid sikre Martin “Fucking” Scorsese aka Don Scorsese instruerer den dygtigste og vildeste skuespiller i en af sine film!

Scorsese kører på med sine mesterlige personskildringer, sit helt unikke blik for det overordnede billede af en karakter, og sin eminente “mandskabspleje”, der giver skuespillerne frihed og mulighed for at improvisere og afprøve ting.

Daniel Day-Lewis spiller den dæmoniske karakter Bill The Butcher, lederen af The Natives, der ligger i evig krig med the foreign hordes, som Bill ynder at kalde immigranterne.

Bill er en principfast mand, der lever efter nogle helt klare idealer, og machobefængte spilleregler.

Han er, set ud fra det, sådan set en fair mand, men hensynsløs og iskold overfor dem der trodser ham.

Det er ham der styrer Five Points!

Ikke politikerne, ikke politiet, ikke de andre bander. Nej, det er ham der styrer det, og ved i hvorfor?

Frygt…

Bill truer og sviner politiet til, og spytter ordrer til højre og venstre. Og de følger hans mindste vink, fordi de er klar over konskvenserne.

Han dræber og intimiderer sine modstandere, men han har et æreskodeks – han ser det som en slags ære, en gestus at blive dræbt af ham på slagmarken. De skal på en måde gøre sig fortjent til at dø for hans hånd.

I filmen agerer han en slags reservefar for Leonardo De Caprios karakter, Amsterdam, men de har begge to en skjult dagsorden.

Den ene vil have hævn, den anden vil bevare momentum.

Det er intenst!

Det er i scenerne mellem DDL og Leo, at tingene falder på plads – mesteren og lærlingen, Stampe og Bambi på isen.

Jeg beklager overfor Leo-drengen, men selvom han er en fremragende skuespiller, så blegner han ligesom alle andre ved siden af DDL!!

Bill The Butcher er hvad man vel bedst kan betegne som stjernepsykopat – går jeg ud fra?

Du ved aldrig helt, hvor du har ham.

Det ene øjeblik tyrer han dig ned med en kødøkse, og smadrer dit kranie ved kølle, imens han det næste øjeblik hjælper byens fattige med mad og andre fornødenheder.

Led tyran – postmoderne Robin Hood?

Han minder mig om Robert De Niro’s version af Vito Corleone (som dog ikke er skingrende vanvittig!).

Byens godgører og brutale jernnæve.

DDL doserer sit spil perfekt, og modsat en anden af de helt store skuespillere, Al Pacino, så fungerer det perfekt, når han går totalt over the top, og overspiller på den onde klinge!

Han gør det fordi det passer som fod i hose til rollen og som en del af filmens setup, hvorimod jeg har mange andre mistænkt for at kompensere for begrænsede evner, og talent ved at overspille.

….Pacino mangler IKKE talent og evner, men han overspiller engang imellem!

Jeg har nydt gensynet med Gangs Of New York, og så iøvrigt prøvet at glemme, at Cameron Diaz er med…

Nøj hun er sløj som altid!!

Det er filmen og resten af ensemblet til gengæld ikke.

Kronen på Martin Scorsese’s storværk er Daniel Day-Lewis, han er kort og godt genial.

God fornøjelse!

Seneste

How to Make a Killing

Nicolai har denne gang anmeldt en sort komedie om en mand der kæmper for at få sin arv, ved at fjerne familiemedlemmer på stamtræet.
Det er noget så forfriskende som en sort komedie med elegance og spænding og som ligeledes er meget underholdende og værd at tjekke ud.

All the President’s Men (4K UHD)

Kan en 50 år gammel film om journalistik stadig være spændende? Ja. All the President’s Men er stadig en intens og medrivende fortælling om Watergate-skandalen – og et bevis på, at stærk historiefortælling aldrig bliver for gammel.
René anmelder på 4k

Keeper

Oz Perkins er tilbage.
Ikke som med mesterligt isnende Longlegs. Heller ikke som grotesk morsomme The Monkey. Men med et slow-burn, som beviser at stilhed kan være langt mere uhyggeligt end støj.
René anmelder på blu-ray

Vægtløs

Nicolai har denne gang anmeldt en film om unge Lea der tager på en hjælpe-sommerlejr, hvor hun får et forhold til en lærer.
Der er tale om en meget intens dansk film, der giver meget at snakke om og en meget stærk biografoplevelse.

Åndeløs

Der findes film, som ændrer filmhistorien, og så findes der film, der føles som om de sprænger den indefra. Åndeløs fra 1960 er begge dele. Den er ikke bare en central milepæl i den franske nybølge, den føles stadig som et oprør, selv her mere end 60 år senere.
Louis anmelder

Mr. Brooks

Kevin Costner som seriemorder? 😳 Mr. Brooks er stadig en mørk og underholdende thriller – men holder den lige så godt i dag, som da jeg så den første gang?
René har genset den på Blu-ray.

Marty Supreme

Nicolai har denne gang en anbefaling af den 9x Oscar-nominerede storfilm om en bordtennisspiller som vil satse alt hvad satses kan, for at vise at sit talent.
Det er en sindsoprivende energibombe af en film, som er lige dele underholdende og hyper-intens og virkelig noget man bør opsøge i biffen

Bugonia (4K UHD)

Yorgos Lanthimos er tilbage – og det er skørt, sort og genialt!
Bugonia er absurd komedie, gakket drama, gyser og sci-fi i ét – og alligevel føles det helt naturligt.
René Buchtrup anmelder på 4k!