Black Monday sæson 1 (dvd anmeldelse)

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

Originaltitel: Black Monday. Serieskabere: Jordan Cahan & David Caspe. Produktionsår: 2019. 10 afsnit fra HBO (kan købes på dvd fra d. 28/11 2019).

af René Buchtrup

Nej, titlen har intet med Black Friday at gøre.

Black Monday er navnet på den værste dag i børshistorien. Den 19. oktober 1987 blev en skæbnesvanger dag for Wall Street.

Serien “Black Monday” handler, derfor, om det store krak, og starter sin handling et år før den forfærdelige dag, hvor vi følger den naive computernørd, Blair (Andrew Rannells), der søger arbejde i den kokain-sniffende branche.

Her møder han verdensmanden Moe (Don Cheadle), som med store armbevægelser, en større, beskidt kæft og et gigantisk ego, styrer det ellevte største firma på Wall Street.

Da Moe slet ikke er tilfreds med den lave rangering, narrer han den intetanende Blair ind i hans flok.

Blairs kæreste, kommende kone, ejer nemlig en anden i tøjfirmaet, Georgina, og selvfølgelig regner den sleske Moe med, at han kan få foden indenfor i den verden, hvis han har Blair “med på holdet”.

“Black Monday” er lige dele drama og komedie. En dramedy. Men den har et stort problem: den er ikke specielt spændende, og så er den ikke særligt sjov.

Karaktererne er ikke voldsomt interessante, og gennem de 10 afsnit serien varer, mistede jeg hurtigt interessen for deres handlinger og udvikling.

Samtidig er humoren tydeligt inspireret af Martin Scorseses mesterlige “The Wolf Of Wall Street” (2013), som beviser, at det sagtens kan blive vellykket (både spændende og hyle morsomt), med et portræt af en svindler fra finansverdenen.

Men hvor absurdhederne faktisk gav mening i Scorseses nyklassiker, er det ikke tilfældet med humoren i “Black Monday”. Her får vi blot hø hø-jokes, folk der konstant sviner hinanden og 80’er one-liners så tykke, så man tager sig til hovedet.

Det er sjældent at serien skruer tempoet ned og tør dvæle ved karaktererne og deres udvikling. Den bundnaive Blair, bliver aldrig rigtig interessant som nørden, der prøver at få foden indenfor i den overfladiske branche. Andrew Rannells’ får simpelthen ikke meget ud af sin karakter, som forbliver en ligegyldig og overfladisk karakter, vi aldrig rigtig bliver helt kloge på.

Den, som redder hele suppedasen, er den oscar-nominerede skuespiller, Don Cheadle, som i rollen som Moe, har en fest. En fest, som vi heldigvis er inviteret med til.

Han formår at skabe en karakter, som både viser skyggesiderne ved børs-branchen, men også giver den gas, så det ikke er til at stå for. Moe er nemlig flamboyant, iskold og har en don’t give a fuck-attitude, som giver flere sjove optrin undervejs i serien.

Ærgerligt, at en så dygtig skuespiller, som endelig viser sine funny bones frem, ikke har nok at arbejde med. Flere af sæsonens første afsnit er ellers instrueret af selveste Seth Rogen og Evan Goldberg (som bl.a. står bag de ustyrligt morsomme, “The Interview” og This Is The End”). To sjove herrer, som underligt nok ikke kan finde ret meget sjov i en finansverden.

Så “Black Monday” kan anbefales til alle som holder af “The Wolf Of Wall Street” og klassikeren fra 1987 “Wall Street”, men som ikke rigtig ved om de vil grine eller græde.

“Black Monday” ved heller ikke helt hvad den egentlig vil…

Black Monday får 3/6: 🔨 🔨 🔨

Tak til Pr Nordic

Seneste

Årets Film 2024 (Andreas Top 10)

2024 var et noget blandet filmår, for mig.
Det var såmænd ikke fordi der manglede gode og spændende filmprojekter, men simpelthen fordi jeg ikke fik set ret mange af dem…
Ikke godt nok, jeg ved det, men her har i altså min Top 10 for filmåret 2024.
God fornøjelse

Emilia Pérez

Nicolai har denne gang anmeldt en mexicansk musical om en transkvinde, der skal finde sig tilpas i et nyt liv.

Emilia Pérez, har meget på hjertet, men den kan dog ikke bærer alle sine ambitioner og ender med at kunne mindre end den egentlig vil.

Moviemaniac anmelder 4k-film: Pusher-trilogien

Velkommen til den første 4k-anmeldelse i det nye år! René anmelder ikke blot én, men et helt boxset, som bugner af ekstra spillefilm og ekstra materiale. Det er rigeligt at snakke om, når Pusher-trilogien bli’r anmeldt…

Babygirl

Nicolai har denne gang anmeldt en erotisk thriller, som både er vovet, hed, intens og samtidig følsom og meget kompleks.

Babygirl har mange tangenter at spille på og oveordnet spiller det hele mere end godt nok til at være en biograftur værdig!

The Room

For seks år siden anmeldte René Buchtrup “verdens dårligste film” til bundkarakter. Nu har tonen fået en helt anden lyd. Læs hans (nye) anmeldelse af The Room…

Årets Film 2024 (Nicolais Top 10)

I Moviemaniacs tilbageblik på det nu forgangne år 2024, er det nu Nicolais tur til at dele ud af sine filmiske højdepunkter, hvor der så er tale om en bred perlette af både store værker og små gemte perler, som alle gjorde massivt indtryk.

Årets Film 2024 (Renés Top 10)

Filmåret 2024 har i følge René Buchtrup været fantastisk og det har kort sagt været enormt svært at fravælge film til den endelige TOP 10. Men det er selvfølgelig lykkedes, og her får I listen. Rigtig god fornøjelse..

Better Man

Hvis man vil slutte året af med et brag i biografen, som giver en lyst til at danse og hoppe ind i 2025, jamen så har Nicolai et ganske godt bud på dette, via Better Man, som fortæller historien om popikonet Robbie Williams, som så bliver skildret som en abe.