Den Gode Spion

René

René

Originaltitel: The Courier. Instruktør: Dominic Cooke. År: 2020. Genre: Drama, Thriller. Biografpremiere: d. 8. juli 2021.

Filmen blev set i Øst For Paradis, Aarhus

Baseret på virkelige hændelser.

Hvor ambivalent jeg end har med dette statement i filmens start, så har filmens instruktør Dominic Cooke fundet en interessant historie fra det virkelige liv, som jeg ikke anede havde fundet sted: en beretning om en helt almindelig mand, som blev altafgørende for konflikten mellem Sovjetunionen og USA i Den Kolde Krig og Cuba-krisen i start og -midt-tresserne. Fra ingeniør og sælger i England, til spion i Moskva.

Altid seværdige Benedict Cumberbatch spiller den helt almindelig familiefar, Greville Wynne, som bliver rekrutteret af både CIA og MI6. Han anses for at være så normal, så han går i ét med taperet og bare blender lige ind. Sådan en mand tør de sende til Sovjetunionen, for at smugle hemmeligheder informationer ud. Han er jo bare en hyggelig og vittig forretningsmand, som med et lille overskæg, sagtens kan pendle diskret frem og tilbage, og mødes med en vigtig mellemland, i Moskva, og smugle informationer med tilbage.

Da han bliver tilbudt denne særlige stilling, er det med stor skepsis. Han er ikke glad for at skulle lyve overfor sin kone (Jessie Buckly) som hurtigt opdager at hans, tidligere utro ægtemand, ikke fortæller sandheden. Wynnes kontaktperson i Moskva, er officeren Oleg Penkovskij (Merab Ninidze) som ikke stoler på sin egen regerings utilregnelige leder og derfor vil hjælpe den vestlige verden. Wynnes og Penkovskijs forhold udvikler sig over længere tid, fra at være et professionelt, til at blive mere venskabeligt et af slagsen.

Instruktøren Dominic Cooke har både kreeret film og teater før. Særligt kan det sidste mærkes på produktionen, hvor det hele holdes meget jordnært, med fokus på relationerne, i stedet for larmende skuddueller, som man er så vant til indenfor spiongenren. Der bliver heller ikke brugt så hulens meget krudt på at male et billede af, hvordan verden så ud i 1960 og årene herefter, men mere, hvordan helt almindelige mennesker reagerer i pressede situationer.

Benedict Cumberbatch er forrygende som den helt almindelige mand, der i ender i en ualmindelig og yderst vanskelig situation. Hans karakteres forvandling gennem filmen, er troværdig hele vejen igennem, og det giver mening, at den charmerende og sympatiske mand, alligevel bliver ved som undercover, selvom det næsten forvandler ham til en andet menneske. Særligt er en scene fra én af de mange flyveture (frem og tilbage mellem England og Sovjetunionen) et tydeligt tegn på en mand, som er presset til det yderste: sveddryppende nervøs og ængstelig i flysædet, og til opkast i toilettet i lufthavnen.

Interaktionerne på det store lærred mellem både Cumberbatch og Ninidze og ikke mindst, Buckley, er det bedste i filmen og der, hvor filmen vinder flest point. Hvor Cumberbatch ofte er udadvendt og ligetil i sit skuespil, er det ofte indadvendt, men samtidig fintfølende at iagttage Ninidze. Jesse Buckley (som imponerede som countrysanger i Wild Rose) er ligeledes fremragende som loyal kone, som hurtigt lugter lunten om sin mands hemmeligheder. Ofte behøver hun ikke at sige noget, da hendes øjne tydeligt viser hendes frustrationer over at stå på sidelinen og ikke at kunne gøre noget.

Den forholdsvis lette tone i starten af filmen, bliver undervejs mere alvorlig, jo længere handlingen skrider frem. Særligt den sidste halve time, virker mere voldsom og nærmest brutal, sammenlignet med resten af filmen. Men det giver mening, og her viser stjerneskuespilleren Cumberbatch for alvor tænder som skuespiller.

Den Gode Spion får 4/6 hamre:

🔨 🔨 🔨 🔨

Seneste

The Breakfast Club

Nicolai har denne gang anmeldt en af de allerstørste 80’er-klassikere overhovedet og kongen af ungdomsfilm.

Nemlig The Breakfast Club, som fortsat kan gribe fast om hjertet og give ens sjæl et stort kram, som få andre film kan.

Training Day

Training Day er et eksemplarisk eksempel på en good-cop-bad-cop-film, som holder hele vejen, med den idealistiske og moral-bevidste nybegynder, der møder den erfarne og verdensopgivende betjent.
En underholdende, men også vigtig film, der berører aktuelle og alvorlige problemstillinger i et af USA’s barske miljøer.

Ustyrlig

Nicolai har denne gang anmeldt en film om en af de mørkeste kapitaler i dansk historie, som er pigehjemmet på Sprogø.

Ustyrlig er barsk, ubarmhjertig og hård, men samtidig også smuk og på alle måder en dybt uforglemmelig oplevelse.

Knock At The Cabin

Hva’ Søren ? Er M. Night Shyamalan blevet voksen? Har han lavet en film uden en plot-twist-afslutning?
René Buchtrup er hvert fald ret begejstret for hans nye film, Knock At The Cabin, som han kalder et intenst og klaustrofobisk kammerspil, der er spændende fra start til slut.

Forventninger til søndagens Oscarshow?

Personligt synes jeg Oscar-feltet er lidt kedeligt i år. Der er nogle mesterværker hist og her, men desværre en del film, der ikke just appelerer til mig. Jeg er jo lidt af en snob, men jeg synes altså der mangler lidt flere af de der film, der rammer som en solid knytter i mellemgulvet.

Kysset

Nicolai har denne gang anmeldt den seneste storfilm af Bille August, som er en fortælling om forskellen på kærlighed og medlidenhed. Det er dog lidt usikkert om hvad Bille August helt konkret vil fortælle, men filmen indeholder dog godt nok skuespil, til at filmen fungere ok.

Creed III

Der er dømt manflick og melodrama for alle pengene i den tredje Creed-film. Kald det hvad du vil. René kalder det mænd-o-drama.
Det er underholdende, effektivt og hårdtslående boksedrama, og Jonathan Majors er fantastisk som Creeds modstander i bokseringen.