Fantastiske Skabninger Og Hvor De Findes

Fantastic Beasts and where to find them - Newt Scamander (Eddie Redmayne) ©2015 Warner Bros
Picture of Karla Barsøe Schophuus

Karla Barsøe Schophuus

År:

Genre:

Originaltitel: Fantastic Beasts And Where To Find Them. Instruktør: David Yates. År: 2016. Genre: Fantasty, Eventyr, Action. Kan bl.a streames på Blockbuster.

Fantastiske Skabninger Og Hvor De Findes er en amerikansk fantasy film fra 2016. Den er baseret på bogen med det samme navn af J.K Rowling, som også har skrevet Harry Potter-bøgerne. Den blev efterfulgt af filmen Fantastiske Skabninger: Grindelwalds Forbrydelser, i 2018. 

Filmen er instrueret af David Yates og produceret af David Heyman, som begge har arbejdet på Harry Potter-filmene. 

Filmen handler om en britisk troldmand ved navn Newt Scamander (Eddie Redmayne), som kommer til New York i 1926, 70 år før Harry Potter-filmene foregår. Han kommer uheldigvis til at slippe en masse magiske væsener løs, som han prøver at indfange inden nogen skader dem. Han får hjælp af heksen Tina (Katherine Waterston), hendes søster Queenie (Alison Sudol) og ikke-magikeren Jacob (Dan Fogler), som ved et uheld nu har kendskab til magi. I mellemtiden bliver New York hærget af en uidentificeret skygge, som magikerne tror er en af Newts magiske væsener. 

Jeg er vild med at den foregår i det samme univers som Harry Potter, som er nogle af mine yndlingsfilm. Fordi vi allerede kender universet, er det ikke så meget som skal forklares,- derfor er der mere tid til spænding og til at lære  karaktererne bedre at kende. Fordi historien tager plads mange år før (Harry Potter), er der mange ting som er forskellige, som for eksempel det tøj folk går klædt i. Man får også en masse nye steder at se, fordi filmen denne gang foregår i New York, og ikke i England. 

En af de bedste ting ved filmen, er de mange magiske væsener man får at se hen af vejen. De er fantastisk godt fundet på og nogle af dem ligner nogle af de dyr vi selv kender og andre er helt unikke og anderledes. 

Jeg synes også det er nogle rigtig gode karakterer, især hovedpersonen Newt Scamander. En spændende karakter, fordi han på en eller anden måde er lidt anderledes. Han er ikke så god til at snakke med andre mennesker han har det bedst når han er sammen med sine magiske skabninger. og det gør ham til en meget spændende person at følge gennem historien. 

Johnny Depp som er med i de to første film bliver i den tredje erstattet af en ny skuespiller og indtil videre ser det ud til at den plads er blevet taget af den danske skuespiller Mads Mikkelsen.

Fantastiske Skabninger Og Hvor De Findes får 5/6 hamre:

🔨 🔨 🔨 🔨 🔨

Seneste

Hana Korea

Nicolai har denne gang anmeldt en dansk/sydkoreansk film om en ung kvinde ved navn Hyesun, som ankommer til Nord- til Sydkorea, for at få en anden tilværelse og tjene penge til hendes syge mor.

Der er tale om en meget rørende og meget menneskelig film, som kræver tålmodighed, men dog giver en smuk oplevelse, hvis man er klar på den.

The End of Oak Street

En familie bliver lige pludseligt angrebet af dinosaurer i 1982. Dette er præmissen i The End of Oak Street, som Nicolai har anmeldt og som ikke er helt perfekt.
Alligevel er den dog seværdig nok til en bif-tur.

Spider-Man: Brand New Day

Biografpremiere: 29/07                     Med store krater, kommer et stort ansvar. Dette citat er ofte blevet brugt i Spider-Man-regi og kan ofte være kernen til at forstå

Far Til Fire På Landet

I anledning af den igangværende sommer, har Nicolai genset og anmeldt, en rigtig dansk sommerklassiker.
Far til fire på landet, sprudler af sommer, højt humør og hygge og kan sagtens nydes og genses med hele familien!

Odysseen

Nicolai har denne gang anmeldt sommerens største storfilm, som er Christopher Nolans filmatisering af Odysseen.
Der er tale om en gigantisk og næsten overvældende filmisk rusketur som i den grad er en biograftur værdig!

DJ Ahmet

Nicolai har denne gang anmeldt en lille makedonsk perle om 15 årige Ahmet, der passer får, passer sin lille stumme lillebror, men som også prøver at finde tid til andre ting.

Det er ikke nogen perfekt film, men dog en virkelig hjertevarm film, som man ikke bør snyde sig selv for at nyde

Supergirl

Instruktør: Craig GillespieÅr: 2026Genre: Action.Biografpremiere: 25/06                     Som superhelt (eller person med superkræfter), kan man vel enten være en helt for mange, eller måske bare gøre

Vores Løfte

Nicolai har denne gang anmeldt den danske metoo-film, Vores Løfte, som er en hård og neget ubarmhjertig film. En film som kan være svær at se, men som samtidig giver meget at snakke om.