Black Phone 2 (4K UHD)

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

Instruktør: Scott Derrickson

År: 2025

Genre: Horror, drama

Kan købes på 4k ultra blu-ray

Jeg var egentlig forberedt på en relativt sikker efterfølger, da jeg satte Black Phone 2 på. Den første film kunne jeg godt lide – ikke fordi den revolutionerede genren, men fordi den havde en effektiv stemning, et ubehageligt univers og en skurk, der satte sig i kroppen. Men her, i toer’en, endte jeg faktisk med at blive mere grebet, end jeg havde regnet med. Ikke fordi filmen nødvendigvis er større eller voldsommere, men fordi den vælger at udvide sit univers tematisk og følelsesmæssigt. Den tør blive mere dvælende, mere melankolsk og mere interesseret i, hvad der sker efter traumet – ikke kun i selve gyset.

Hele filmen er fortsat solidt forankret i 80’erne, og det mærkes ikke kun i kostumer, biler og miljøer, men i hele filmens ånd. Der er en klar fornemmelse af, at vi befinder os i en tid, hvor børn i højere grad blev overladt til sig selv, og hvor det utrygge kunne snige sig ind i helt almindelige forstadsmiljøer. Det giver fortællingen en særlig nostalgisk, men også ubehagelig undertone – som om minderne i sig selv er hjemsøgte.

Plottet tager fat i søskendeparet efter begivenhederne fra den første film. De prøver begge at leve videre, men på vidt forskellige måder. Storebroren er blevet en vred, rodløs teenager, der bærer rundt på sin sorg og sine traumer som en konstant knude i maven. Han ryger hash, havner i slagsmål og søger en form for fysisk afløb for en smerte, han ikke aner, hvordan han ellers skal håndtere. Det føles ikke som tom teenage-rebellion, men som et menneske, der er ved at gå i stykker.

Lillesøsteren reagerer næsten modsat. Hun er mere stille, mere bekymret – men også mere åben over for det spirituelle. Hun tror på, at der findes noget på den anden side af døden, og at de døde måske ikke bare forsvinder, men stadig kan nå os på mærkelige måder. Da hun begynder at fornemme en forbindelse til et sted fra deres mors fortid – en kristen lejr – bliver det startskuddet til filmens rejse. Sammen med søsterens velmenende bejler, der hellere vil invitere hende til Duran Duran-koncert, tager de tre afsted for at konfrontere både fortidens og fremtidens spøgelser.

Tematisk kredser filmen om døden – men endnu mere om de historier, vi fortæller os selv om de døde. Minderne bliver et efterliv. Både seriemorderen og søskendenes afdøde mor får et spøgelsesagtigt nærvær, ikke kun som gys, men som følelsesmæssige ankre, der binder karaktererne til fortiden.

Konklusion:

Black Phone 2 er en mere moden, melankolsk og tematisk interessant efterfølger, der udvider universet og giver karaktererne mere dybde. Sammen med en stærk 4K-præsentation på både billede og lyd er det en ubehagelig – men også rørende – gyseroplevelse, der for mig overgår sin forgænger.

Black Phone får 5/6 hamre:

🔨 🔨 🔨 🔨 🔨

Billed- og lydkvalitet:

4K-præsentationen er stærk med dybe sortniveauer, flotte detaljer i de mørke scener og en tydelig 80’er-æstetik i farver og produktion. Lydsiden er stemningsbærende med synth-prægede temaer fra Atticus Ross/Derrickson, der giver klar 80’er-vibe, samt et enkelt ikonisk nummer fra Pink Floyd, der tilfører en drømmende melankoli. Surround-mixet bruges effektivt til at skabe uro i rummet.

Tak til SF Studios

Seneste

Spider-Man: Brand New Day

Instruktør: Destin Daniel CrettonÅr: 2026Genre: ActionBiografpremiere: 29/07                     Med store krater, kommer et stort ansvar. Dette citat er ofte blevet brugt i Spider-Man-regi og kan ofte

Far Til Fire På Landet

I anledning af den igangværende sommer, har Nicolai genset og anmeldt, en rigtig dansk sommerklassiker.
Far til fire på landet, sprudler af sommer, højt humør og hygge og kan sagtens nydes og genses med hele familien!

Odysseen

Nicolai har denne gang anmeldt sommerens største storfilm, som er Christopher Nolans filmatisering af Odysseen.
Der er tale om en gigantisk og næsten overvældende filmisk rusketur som i den grad er en biograftur værdig!

DJ Ahmet

Nicolai har denne gang anmeldt en lille makedonsk perle om 15 årige Ahmet, der passer får, passer sin lille stumme lillebror, men som også prøver at finde tid til andre ting.

Det er ikke nogen perfekt film, men dog en virkelig hjertevarm film, som man ikke bør snyde sig selv for at nyde

Supergirl

Instruktør: Craig GillespieÅr: 2026Genre: Action.Biografpremiere: 25/06                     Som superhelt (eller person med superkræfter), kan man vel enten være en helt for mange, eller måske bare gøre

Vores Løfte

Nicolai har denne gang anmeldt den danske metoo-film, Vores Løfte, som er en hård og neget ubarmhjertig film. En film som kan være svær at se, men som samtidig giver meget at snakke om.

Toy Story 5

Toy Story har fået en 5’er og ifølge Nicolai, er der ikke tale om et nyt Pixar-mesterværk, men dog en 5’er der berettiger via en rigtig god historie med et godt budskab.
Dermed en film, man sagtens kan nyde, når man vil have en pause fra sommerens sol.

Disclosure Day

Nicolai har denne gang anmeldt den nyeste Steven Spielberg-film.

Der er tale om en medrivende og konstant spædende Sci-fi-Thriller, som samtidig er vildt rørende og meget menneskelig.
Helt oveordnet, et godt bud på en af sommerens største film, som bør ses i biografen.