Top 3

Picture of René Buchtrup

René Buchtrup

År:

Genre:

Originaltitel: Topp 3. Instruktør: Sofie Edvardsson. År: 2019. Genre: animationsfilm. Kan ses på https://voidfilmfestival.com/ fra d. 25. februar 2021.

Den unge mand, Anton, står foran spejlet. Med et bedrøvet blik i øjnene, er han klar til at fortælle sin historie. Han er i krise og præsenterer først en liste over de ting han hader allermest:

  1. landets (Sveriges) statminister
  2. sig selv
  3. sin ekskæreste

Dette er både starten og slutningen på Sofie Edvardssons rørende animationsfilm, Top 3.

Om man er 16, 42 eller 88 år, er det noget alle, der er blevet ramt at Amors pile, kan forholde sig til. En universel fortælling om (den svære) kærlighed, som kan være det dejligste og største, men også det mest frygtlige og hjerteskærende, overhovedet.

Men det er ikke starten til en hulkende klagesang over hvor hårdt det kan være. Det er til gengæld en sød, charmerende og humoristisk fortælling om to unge mennesker, der for alvor lærer hinanden at kende efter gymnasiet. Anton er ham den store, hyggelig gut, der ikke helt ved hvad han vil med sit liv, og som er vældig tilfreds, hvis han kan blive boende i sin hjemby. Og så er der ham den anden, David, som er ham den lille, charmetrold, der hele tiden er på farten og som elsker at udforske verden. To modsætninger mødes, forelsker sig, og lever i deres uafrystelige boble af kærlighed, hvor intet kan stoppe dem. Lige indtil at længslen i David melder sig på. Og så må det, ellers så gode par, tage deres forhold op til seriøs overvejelse.

Med en spilletid på kun 45 minutter, placerer Top 3 sig et sted imellem en lang kortfilm og en kort spillefilm og det fungerer perfekt. Selvom den ikke er revolutionerende indenfor kærlighedsgenren, er det alligevel med masser af god energi og humor at den omfavner det store emne. For vi bliver navigeret overskurligt rundt i Antons, til tider, uoverskuelige tankermylder, med en hans voiceover fra start til slut. Det er en lille rejse ind i et ungt menneskes sind, og de mange tanker man kan have om at “gribe livet” og tør tage chancer.

Undervejs i filmen præsenterer Antons os for flere top 3-lister, alt afhængigt over hvordan han har det og hvad der sker i hans liv. Da alt kører på skinner med hans kæreste, David, er det eksempelvis en liste over de dejlige og skønne ting han gerne vil gøre med ham hen over sommeren. Og da forholdet har nået sin afslutning,- bliver vi præsenteret for en lettere trist top 3 over de ting man skal gøre når man skal tilbringe sin sidste aften, som par, sammen.

I en slags point-of-no-return scene, hvor Anton og David er taget på tur til Indien, rammer filmen lige i hjertekulen. De er på vej gennem en skov, for at finde en sø de kan bade i. David fører an med rank ryg og et tilfreds smil på hans læber. Anton går bagest. Han sveder, er træt og er ved at være godt træt af at klaske mug på hans arme. De de endelig ankommer til den idylliske sø, er dette øjeblikket Anton indser at de er for forskellige og altid vil gå på kompromis for at gøre den anden tilfreds. Med en lille tåre glidende ned af hans kind, går han ud til David i vandet. Smukt, enkelt og rørende.

Top 3 er en varm hyldest til at turde kærligheden, og stadig være tro mod sig selv og sine ønsker i livet.

Top 3 får 5/6 hamre:

🔨 🔨 🔨 🔨 🔨

Seneste

Forgotten Island

Nicolai har denne gang anmeldt en animationsfilm om 2 veninder, som pludseligt havner på en mystisk ø og må kæmpe med deres manglende hukommelse, for at komme hjem.
Forgotten Island/Den glemte ø, er et højenergisk eventyr, med masser af humor og hjerte, som hele familien kan nyde.

F for får

Biografpremiere: 08/10                     Sommetider er tingene ikke som det de ser ud til at være. Dette er en måde at forklare den nye F for får-film

Heart of the Beast

Nicolai har denne gang anmeldt en film, om en tidligere soldat der lever og overlever ude i vildmarken, sammen med sin hund.
Der er tale om en meget gribende og intens film, som i den grad går lige i hjertet.

Dobbeltfejl

Nicolai har denne gang anmeldt en meget kompleks film om forældre der forsøger at håndtere en overgrebssag, som involvere deres børn.
Dobbeltfejl er en hård film, men dog samtidig også en film der efterlader meget, at snakke og tænke over.

Coyote vs. Acme

Hvis man har gode minder med Looney-Tunes-tegnefilmene, så er Coyote vs. Acme, en stor anbefaling!
Det er ikke en perfekt film, men der er masser af gode grin for hele familien.

Teenage Sex and Death at Camp Miasma

Nicolai har denne gang anmeldt en gyserkomedie, om en aspirerende filminstruktør som forsøger at give sin yndlings gyserfilmserie et comeback, men som dog ender med mere end hvad hun bad om.

Teenage Sex and Death at Camp Miasma, er en gyser-satire og meget mere til. Den er ikke for alle, men dog meget anbefalingsværdig.

Hana Korea

Nicolai har denne gang anmeldt en dansk/sydkoreansk film om en ung kvinde ved navn Hyesun, som ankommer til Nord- til Sydkorea, for at få en anden tilværelse og tjene penge til hendes syge mor.

Der er tale om en meget rørende og meget menneskelig film, som kræver tålmodighed, men dog giver en smuk oplevelse, hvis man er klar på den.

The End of Oak Street

En familie bliver lige pludseligt angrebet af dinosaurer i 1982. Dette er præmissen i The End of Oak Street, som Nicolai har anmeldt og som ikke er helt perfekt.
Alligevel er den dog seværdig nok til en bif-tur.